Γκέλαρε στο... 13 η Σίτι!

Επειτα από 12 σερί νίκες στην Premier League, το τρένο της Μάντσεστερ Σίτι έκανε στάση στο Saint Mary’s κόντρα στην Σαουθάμπτον (1-1).

Εναν νέο «κακό δαίμονα» φαίνεται πως έχει βρει η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα καθώς οι Αγιοι έκαναν για 2η φορά φέτος το «θαύμα» τους κόντρα στην πρωταθλήτρια Αγγλίας. Η Σίτι βρέθηκε να χάνει νωρίς, ισοφάρισε στην επανάληψη, είχε δύο δοκάρια αλλά δεν κατάφερε ποτέ να κάνει την ανατροπή και πλέον βρίσκεται στο +12 από την Λίβερπουλ από την οποία έχει δύο ματς περισσότερα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Στέρλινγκ κατέστρεψε μια ωραία αντεπίθεση για την Σίτι και τελικά την κόντρα την δέχθηκε η ομάδα του Πεπ, όπως και το γκολ. Στο 7’ ο Γουόκερ-Πίτερς συνδυάστηκε με τον Ρέντμοντ και με εκπληκτικό διαγώνιο βολέ με το εξωτερικό έκανε 1-0. Ηταν μόλις το 3ο γκολ που δέχονται σε πρώτο μέρος οι Πολίτες, οι οποίοι άμεσα ανέβασαν την κατοχή στο 81%, όμως λίγο έλειψε να δεχθούν δεύτερο γκολ, καθώς το VAR έδειξε ότι ο Μπρόγια πριν σκοράρει ήταν οφσάιντ. Είχε φανεί ότι ο Στέρλινγκ δεν είναι σε καθόλου καλή μέρα, αφού ούτε οι πάσες του δεν ήταν σωστές, και αυτό επιβεβαιώθηκε με τις ευκαιρίες που έχασε. Στο 35’ έκανε ωραία ντρίμπλα αλλά από καλή θέση το αριστερό του πέρασε έξω και στο 38’ ο Φόντεν τον έβγαλε φάτσα με τον Φόρστερ, ο οποίος όμως τον νίκησε στο ανεπανάληπτο τετ-ε-τετ. Το 1-0 έμεινε για το πρώτο μέρος.

Νωρίς στην επανάληψη η Σαουθάμπτον είχε δοκάρι με κοντινή κεφαλιά του Μπρόγια και στη συνέχεια δέχθηκε μεγάλη πίεση. Στο 58’ ο Φόρστερ σταμάτησε το βολέ του Φόντεν, στο 59’ ο Ρόδρι σούταρε μόλις άουτ και στο 65’ έγινε το 1-1 με κεφαλιά του Λαπόρτ έπειτα από φάουλ του Ντε Μπρόινε. Ο τελευταίος είχε στο 70’ εκπληκτικό μακρινό σουτ στο δοκάρι, κατάληξη που είχε και η κεφαλιά του Γκαμπριέλ Ζέσους στο 72’. Στο φινάλε μια εξέταση φάσης για πέναλτι και μια για κόκκινη κάρτα δεν πήγαν στην πλευρά της Σίτι και το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.