Πρόκριση - βάλσαμο στο 90' για την Τσέλσι!

Η Τσέλσι ζορίστηκε, έπρεπε να ξεπεράσει τον χαμένο τελικό του Λιγκ Καπ και αυτή η πρόκριση μόνο ως βάλσαμο μπορεί να λειτουργήσει. Οι «μπλε» με γκολ του Γκάλαχερ στο 90' έκαμψαν την αντίσταση της Λιντς, έφτασαν στο τελικό 3-2 και συνεχίζουν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας όπου θα συναντήσουν τη Λέστερ.

Όταν τα πράγματα είναι στραβά και δίνεις μάχη για να τα φτιάξεις, τότε συμβαίνουν άλλα τόσα που πραγματικά ούτε μπορείς να φανταστείς. Κάπως έτσι έγινε με την Τσέλσι στην αναμέτρηση με τη Λιντς στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Όσο κυνική κι αν έγινε η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο, ακόμα κι αν κατάφερε να κάνει ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο, είδε αντίπαλο ποδοσφαιριστή που δεν είχε σκοράρει ποτέ ξανά σε ανδρικό επίπεδο, να το πράττει δις σε αυτή την αναμέτρηση!

Στο 8ο λεπτό από μεγάλο λάθος του Ντισασί που ενώ έβλεπε ότι ο Καϊσέδο ήταν μαρκαρισμένος τον επέλεξε στην περιοχή για το build-up, τα «παγώνια» έκλεψαν και ο Τζόσεφ με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η Τσέλσι αρκούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα με λίγη αυτοπεποίθηση για να κάνει καλά τη δουλειά της. Στο 15' από ωραία συνεργασία με τους Μαντουέκε και Καϊσέδο, ο Τζάκσον από πλάγια εντός περιοχής ισοφάρισε για τους φιναλίστ του Λιγκ Καπ, ενώ, στο 37' ο Μικάιλο Μούντρικ με μονοκόματο τελείωμα από γύρισμα του Στέρλινγκ έκανε το 2-1 για την Τσέλσι!

Η Λιντς βρήκε απάντηση στην ανατροπή που είχαν πραγματοποιήσει οι γηπεδούχοι και από σέντρα το Άντονι, που είχε ετοιμάσει και το πρώτο γκολ της ομάδας του, ο Τζόσεφ αμαρκάριστος στην περιοχή με κεφαλιά νίκησε τον Σάντσεθ για το 2-2 στο 59ο λεπτό! Ο Νίκολας Τζάκσον στην επίθεση άρχισε να χάνει εύκολα την μπάλα και να την «πουλάει», αδυνατώντας να παίξει με πλάτη την άμυνα της Λιντς, ενώ, ο Τζόσεφ συνέχισε να είναι επικίνδυνος για τα καρέ της Τσέλσι.

Η λύτρωση θα ερχόταν στο 90', με τον Κόνορ Γκάλαχερ από ασίστ του Έντσο Φερνάντες να βρίσκει το δρόμο για τα δίχτυα, να γράφει το 3-2 και να προκαλεί τεράστια ανακούφιση στους «μπλε». Ο σκόρερ βρήκε δίχτυα για 4η φορά στα 5 τελευταία παιχνίδια και προφανώς θα το είχε και τεράστια ανάγκη μετά τη χαμένη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του πρόσφατου τελικού του Λιγκ Καπ.

Πηγή: england365.gr