Ποδαρικό... με Ομπαμεγιάνκ (video)

Ξεκίνημα με το δεξί για τη Άρσεναλ, που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Νιούκαστλ.

Στο 17’ ο Ζοέλιντον πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω και τρία λεπτά αργότερα, ο Σέλβεϊ με δυνατό σουτ, τράνταξε το δοκάρι του Λένο. Στο 23’ Ο Μχιταριάν πλάσαρε άστοχα από το πέναλτι και στο 27’ ο Λένο είπε όχι σε σουτ του Ζοέλιντον ενώ στο 32’ ήταν η σειρά του Ντουμπράβκα να σώσει εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ομπαμεγιάνγκ.

Οι «κανονιέρηδες» πίεσαν στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό ο Μάιτλαντ Νάιλς σέντραρε από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά πλάσαρε για το 0-1. Στο 84ο λεπτό ο Σεν Μαξιμέν έκανε το σουτ αλλά ο Λένο αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε και στο 86’ ο Σερ έκοψε σωτήρια την τελευταία στιγμή τον Πεπέ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο, Σερ, Λάσκελς, Ντάμετ, Ρίτσι, Σέλβεϊ (54’ Βίλεμς), Χέιντεν, Λόνγκσταφ (64’ Σεν Μαξιμέν), Αλμιρόν, Ζοέλιντον

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μάιτλαντ Νάιλς, Τσέιμπερς, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ, Γκουεντουζί, Τζάκα, Γουίλοκ (64’ Θεμπάγιος), Νέλσον (71’ Πεπέ), Μχιταριάν (85’ Μαρτινέλι), Ομπαμεγιάνγκ

Όλα μηδέν στο Λέστερ

Στο 0-0 κόλλησαν Λέστερ και Γουλβς στην πρεμιέρα του στη φετινή σεζόν στην Premier League.

Στο 2ο μόλις λεπτό το σουτ του Ντεντόνκερ πέρασε λίγο έξω όπως κι εκείνο του Μάντισον στο 17’ και  στο  24΄μετά  από διώξιμο του Μπολί, ο Περέιρα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 36’ η κεφαλιά του Έβανς δε βρήκε στόχο και στο αμέσως επόμενο λεπτό και το σουτ του Τίλεμανς έξυσε το δοκάρι της Γουλβς ενώ στο 43’ ο Βέλγος έχασε νέα ευκαιρία.

Στο 47ο λεπτό ο Σμάιχελ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Χιμένες, ενώ στο 49’ ο Μεξικανός έχασε νέα τεράστια ευκαιρία. Στο 51’ οι «λύκοι» βρήκαν δίχτυα με τον Ντεντόνκερ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από τη χρήση του VAR,  ενώ στο 69’ μετά  από κεφαλιά του Σογιουντσού, ο Πατρίσιο πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση.

Στο 83’ ο Πορτογάλος κίπερ νίκησε και τον Μπαρνς ενώ στην κόντρα ήταν η σειρά του Σμάιχελ να πει όχι σε σουτ του Χιμένες.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Περέιρα, Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Εντιντί, Τσουντχάρι (62’ Μπαρνς), Μάντισον, Τίλεμανς, Αγιόθε Πέρεθ (76’ Ολμπράιτον), Βάρντι

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Μπένετ, Κόαντι, Μπολί, Ντεντόνκερ, Μουτίνιο, Ντόχερτι, Ότο, Νέβες (81’ Σαΐς), Ζότα (76’ Κουτρόνε), Χιμένες