Τεράστια ανατροπή για Νότιγχαμ στη μάχη για την παραμονή - Πέμπτη θέση για την Νιούκαστλ

Η Νότιγχαμ Φόρεστ με το τρίτο διπλό στη σεζόν κόντρα στην υποβιβασμένη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (3-1) έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Premier League. Την ίδια ώρα η Νιούκαστλ σκαρφάλωσε πέμπτη, επικρατώντας με τεσσάρα της Μπράιτον στο Τερφ Μουρ, με τους clarets να είναι στα σχοινιά.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ έκανε πιθανότατα το πιο κομβικό βήμα για την παραμονή στην Premier League. Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο πέρασε από το Μπράμαλ Λέιν, επικρατώντας με 3-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που έχει ήδη υποβιβαστεί και έτσι αύξησε τη διαφορά της στους τρεις από τη Λούτον και τους πέντε από την Μπέρνλι, η οποία την ίδια ώρα ηττήθηκε με 4-0 από τη Νιούκαστλ στην έδρα της.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τη Φόρεστ, καθώς οι "λεπίδες" μπήκαν δυνατά στο ματς. Ο Μπρέρετον Ντίαθ στο 17' κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Γκονσάλο Μοντιέλ. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Σέφιλντ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δέκα λεπτά μετά τον Καλούμ Χάντσον-Οντόι, ο οποίος με υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα γκολ, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Κρις Γουντ στο 42ο λεπτό, η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος η Φόρεστ μπήκε πιο δυνατά και καθάρισε το παιχνίδι. Στο 51' έκανε την ανατροπή με το δυνατό σουτ του Γέιτς που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον κίπερ της Σέφιλντ. Μάλιστα ήταν το πρώτο του γκολ σε επίπεδο Premier League.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Χάντσον-Οντόι. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός στο 62ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από έξοχη ατομική ενέργεια, στην οποία απέφυγε δύο αντιπάλους και έκανε ένα έξοχο πλασέ που για λίγο δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά μετά όμως από το ίδιο σημείο κατάφερε και ευστόχησε, κάνοντας το 3-1.

Η Νιούκαστλ επέβαλε το νόμο της από νωρίς στο Τερφ Μουρ
Η Νιούκαστλ πέτυχε ένα σημαντικό διπλό στη μάχη που δίνει για την έξοδο στην Ευρώπη τη νέα σεζόν, ρίχνοντας παράλληλα στα σχοινιά την Μπέρνλι που ηττήθηκε με 4-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ελαφρώς καλύτερα στο ματς, όμως γρήγορα η Νιούκαστλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Καλούμ Γουίλσον στο 19' και να μπει σε θέση ισχύος. Στο 35ο λεπτό ο Σεν Λόνγκσταφ έκανε το 3-0 και πέντε λεπτά μετά ο Μπρούνο Γκιμαράες έκανε το 3-0, μετά από ασίστ του Άντονι Γκόρντον που έφτασε τις δέκα στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Έντι Χάουϊ συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος. Στο 52' κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Ίσακ αστόχησε. Τρία λεπτά μετά όμως ήρθε το γκολ για τον Σουηδό που εξιλεώθηκε με αυτό τον τρόπο. Η Μπέρνλι αρκέστηκε απλώς στη μείωση του σκορ με τον Οσέι στο 86ο λεπτό, το οποίο διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής
Λούτον - Έβερτον 1-1 (31' Αντεμπάγιο - 24' πεν. Κάλβερτ Λιούιν)
Άρσεναλ - Μπόρνμουθ 3-0 (45' πεν. Σακά, 70' Τροσάρ, 90+7' Ράις)
Μπρέντφορντ - Φούλαμ 0-0
Μπέρνλι - Νιούκαστλ 1-4 (86' Οσέι - 19' Γουίλσον, 35' Λόνγκσταφ, 40' Γκιμαράες, 55' Ίσακ)
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Νότιγχαμ 1-3 (17' πεν. Μπρέρετον Ντίαθ - 27', 65' Χάντσον-Οντόι, 51' Γέιτς)