Ηττα-σοκ για τη Μάντσεστερ Σίτι! (video)

Η Νόριτς ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και έβαλε «φωτιά» στο αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε με 3-2 την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκε σε κακή ημέρα και έχασε τρεις βαθμούς, που δεν αποκλείεται να της στοιχίσουν ακριβά στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Τα «καναρίνια» κατάφεραν να πάρουν τη σπουδαία νίκη με τα γκολ των ΜακΛιν (19'), Τσάντγουελ (29') και Πούκι (50'), ενώ για τους «πολίτες» τα τέρματα σημείωσαν οι Αγουέρο (45') και Ρόντρι (88'), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της premier league.

Καταιγιστική η Τότεναμ, λίγο πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για το ματς με τον Ολυμπιακό στο Champions League, διέλυσε με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας. Η ομάδα του Λονδίνου έπαιξε, κατά διαστήματα, πολύ καλό ποδόσφαιρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε και τα τέσσερα γκολ.

Ο Σον άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, το 2-0 έγινε με αυτογκόλ τους Βαν Ααχολτ (21'), ο Σον ξανά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 23ο λεπτό και ο Λαμέλα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 42'. Ο Μαουρίσιο Ποκετίνο, με το γνωστό σύστημα 4-3-2-1, χρησιμοποίησε τους εξής παίκτες: Γιορίς, Οριέ, Αλεντερβάιλνεντ, Βερτόγκεν, Ρόουζ (76' Ντέιβις), Σισοκό, Γουίνκς (67' Ντομπελέ), Λαμέλα, Ερικσεν, Σον και Κέιν (85' Λούκας).

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι νίκησε εύκολα στην (απαιτητική) έδρα της Γουλβς με το εντυπωσιακό 5-2, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε στο «Ολντ Τράφορντ» κόντρα στη Λέστερ και τελικά νίκησε με 1-0. Νωρίτερα, την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε η Λίβερπουλ στο αγγλικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε στο Άνφιλντ της Νιούκαστλ με 3-1.

Τα τέρματα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ που εξακολουθεί να προηγείται στη βαθμολογία με το απόλυτο των νικών (15β.), σημείωσαν οι Μανέ (28΄, 40΄) και Σαλάχ (72΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7΄ με τον Γουίλεμς. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ       3-1