«Κηδεία» στο Anfield η Φόρεστ, ασταμάτητοι Σίτι και Χάαλαντ!

Συνέχεια στο δυνατό ξεκίνημα στη σεζόν έδωσε η Νότιγχαμ Φόρεστ μετά το 0-1 στην έδρα της Λίβερπουλ, ενώ ο Χάαλαντ έφτασε τα 9 γκολ σε 4 ματς και η Μάντσεστερ Σίτι μετά το 2-1 επί της Μπρέντφορντ έκανε το 4x4.

Η Λίβερπουλ ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε δεχθεί γκολ στη φετινή Premier League, είχε έναν Σαλάχ να πετά «φωτιές», όμως προσγειώθηκε απότομα μετά τη διακοπή για τα ματς των Εθνικών. Η ομάδα του Άρνε Σλοτ, είχε δοκάρι, είχε σε κακή μέρα τον superstar της και όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει αλλά δέχθηκε και γκολ από την Νότιγχαμ Φόρεστ, που έφυγε με πια ανέλπιστη νίκη από το Anfield και παρέμεινε εκείνη αήττητη.

Κορυφή για τη Σίτι με παράσταση Χάαλαντ

Τι κι αν η Μπρέντφορντ προηγήθηκε με τη... σέντρα και σφυροκόπησε για ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο μέσα στο «Έτιχαντ»; Ένας Χάαλαντ αρκούσε για να φέρει την άνοιξη για τη Σίτι, καθώς μέσα σε 13 λεπτά καθάρισε με ντοπιέτα την υπόθεση νίκη (2-1) κι έστησε (ακόμα) ένα δικό του ρεκόρ στην Premier League! Προτού ωστόσο το ματς μετατραπεί σε ακόμα ένα προσωπικό show του Νορβηγού, οι Λονδρέζοι είχαν βάλει φωτιά στο «Έτιχαντ». Μόλις στο 1΄άλλωστε η Μπρέντφορντ έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Σίτι, όταν έπειτα από κακή αντίδραση του Στόουνς ο Ουισά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα απέκτησαν θάρρος με το προβάδισμα και θα μπορούσαν να είχαν βρει και δεύτερο γκολ στο 10΄με σουτ του Κόλινς που εξουδετέρωσε ο Έντερσον. Κι αφού το 0-2 δεν έγινε ποτέ, ακολούθησε μια ακόμα παράταση από τον Χάαλαντ.

Αρχικά στο 19΄με υπέροχο τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 32΄ολοκλήρωσε την ανατροπή με τσίμπημα της μπάλας από ασίστ του... Έντερσον! Ένα γκολ μάλιστα που τον έχρισε ρέκορντμαν, αφού έγινε ο πρώτος σε ολόκληρη την ιστορία της Premier League με εννιά γκολ στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές. Στο 69΄μάλιστα ο Νορβηγός άγγιξε το χατ τρικ με προσπάθεια που εξουδετέρωσε ο Φλέκεν, όπως και στο 81΄όταν σημάδεψε με κεραυνό το δοκάρι. Το 2-1 ωστόσο παρέμενε ακέραιο, με το 4/4 να στέλνει τη Σίτι μόνη πρώτη στην κορυφή.

Έσωσε το βαθμό στο... παρά ένα η Γουέστ Χαμ

Βαθμός στα χασομέρια για τη Γουέστ Χαμ, η οποία με γκολ του Ινγκς στο 90+5΄έσωσε την παρτίδα στην έδρα της Φούλαμ και απέδρασε με την ισοπαλία (1-1). Οι γηπεδούχοι είχαν φροντίσει να ανοίξουν το σκορ από το 24΄χάρη στον Χιμένεθ, διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά δέχθηκαν γκολ - μαχαιριά στις καθυστερήσεις. Στο 90+5΄συγκεκριμένα ο Μπόουεν βρήκε τον Ινγκς μέα στην περιοχή και ο τελευταίος με ψύχραιμο τελείωμα έσωσε τον βαθμό για τους Hammers.

Ο Ματετά έσωσε στις καθυστερήσεις την Πάλας

Παρότι έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη μετά την επιστροφή της Premier League, η Λέστερ έφυγε τελικά με τον έναν βαθμό (2-2) από το «Σέλχαρστ Παρκ». Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Αλεπούδες πήραν το προβάδισμα με τον «αγέραστο» Βάρντι να κάνει μία εντυπωσιακή κούρσα, προτού αδειάσει τον Χέντερσον σκοράροντας σε κενό τέρμα στο 21'. Με το «καλημέρα» του δεύτερου μέρους, η Λέστερ βρήκε δεύτερο τέρμα με τον Μαβιντίντι. Η Κρίσταλ Πάλας έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά με τον Ματετά. Πρωταγωνιστής ο Γάλλος που έσωσε την παρτίδα στο φινάλε, ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι για το τελικό 2-2.