Θύμισε Άρσεναλ (vid)

Εκεί που έμοιαζε χαμένη στο γήπεδο, η Άρσεναλ είχε μία αναλαμπή, σκόραρε τρία γκολ σε 9 λεπτά και γύρισε το λονδρέζικο ντέρμπι με την Γουέστ Χαμ (1-3). Ο Φρέντρικ Λιούνγκμπεργκ που ήταν ένα βήμα από την καθαίρεση από την θέση του πρώτου προπονητή, πήγε σπίτι του με την πρώτη του νίκη στον πάγκο των κανονιέρηδων.

Η Γουέστ Χαμ κατάλαβε ότι έχει απέναντι της μία προβληματική ομάδα και έκανε ότι μπορούσε για να την τελειώσει. Ο Λένο είχε απάντηση στον Φορνάλς (27’), όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα σε κεφαλιά του Ογκμπόνα (38’, 1-0) σε φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τα «σφυριά» ξεκίνησαν με μεγαλύτερη όρεξη την επανάληψη και άρχισαν να ψάχνουν το τελειωτικό χτύπημα απέναντι σε μία ομάδα που για 60 λεπτά δεν είχε τελική στην αντίπαλη εστία. Κι εκεί έγινε το απροσδόκητο. Ο Μαρτινέλι με διαγώνιο σουτ τιμώρησε το πρώτο αμυντικό κενό που βρήκε (60’, 1-1) και οι κανονιέρηδες αίφνης μεταμορφώθηκαν.

Ο Πεπέ με φανταστικό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2 έξι λεπτά αργότερα και ο Ομπαμεγιάνγκ τιμώρησε νέο κενό της διαλυμένης άμυνας της Γουέστ Χαμ για το 1-3 (69’) με το τρίτο γκολ της Άρσεναλ μέσα σε 9 λεπτά!