"Διπλό" με MVP Γιορίς για την Τότεναμ

Η Τότεναμ ξεκίνησε με το... δεξί τη φετινή της πορεία στην Πρέμιερ Λιγκ καθώς, επικράτησε με 2-1 επί της Νιουκάστλ μέσα στο «St James Park», με MVP τον παγκόσμιο πρωταθλητή και αρχηγός της Ούγκο Γιορίς.

Η Τότεναμ είναι η μοναδική ομάδα που δεν έκανε ούτε μια μεταγραφή (!) φέτος το καλοκαίρι και έγινε η πρώτη ομάδα που το καταφέρνει αυτό από το 2003. Απέναντί της την πρώτη αγωνιστική, βρήκε την Νιουκάστλ του Ράφα Μπενίτεθ που ενισχύθηκε αρκετά αυτό το καλοκαίρι.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισε την Νιουκάστλ στα καρέ της και στο 8ο μόλις λεπτό κατάφερε να κάνει το 1-0 μέσα στο «St' James Park», με τη βοήθεια του goal line technology, μετά από κόρνερ του Έρικσεν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί των «Πετεινών» συνεργάστηκαν με τον Σάντσεζ να δίνει στον Βερτόνχεν και αυτός από κοντά να δίνει προβάδισμα στην Τότεναμ.

Η απάντηση της Νιουκάστλ άμεση καθώς στο 11' ο Ισπανός επιθετικός Χοσέλου, ισοφάρισε σε 1-1 με ωραία κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Ρίτσι. Παρά την γρήγορη ισοφάριση η Τότεναμ δεν πτοήθηκε και πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Οριέ να βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Ντέλε Άλι, που με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Ντουμπράφκα.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες στη συνέχεια του πρώτου μέρους το σκορ δεν άλλαξε και το 2-1 υπέρ της Τότεναμ παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.