Έσπασε το ρόδι η Γουέστ Χαμ (video)

Με τον Αντρέι Γιαρμολένκο να σκοράρει δύο φορές, η Γουέστ Χαμ πήρε τεράστιο «διπλό» στην έδρα της Έβερτον (1-3) και σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier League.Με τον Αντρέι Γιαρμολένκο να σκοράρει δύο φορές, η Γουέστ Χαμ πήρε τεράστιο «διπλό» στην έδρα της Έβερτον (1-3) και σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier League.

Είχε γίνει το αγαπημένο της γράμμα- “L”, όπως λέμε “Loss”. Ελληνιστί «ήττα». Τις πρώτες 4 αγωνιστικές της φετινής Premier League η Γουέστ Χαμ μετρούσε ισάριθμα... κίτρινα φύλλα και φιγούραρε στον πάτο της βαθμολογίας με μηδενική ποδοσφαιρική χάρη.

Στον αντίποδα, η Έβερτον ήταν αήττητη, με 3 ισοπαλίες και μία νίκη ήδη στο σακούλι της. Δεδομένου του ότι ματς γινόταν στην έδρα της, λοιπόν, οι πιθανότητες των φιλεξενούμενων «Σφυριών» δεν ήταν με το μέρος τους.

Καμιά φορά, ωστόσο, οι πιθανότητες πέφτουν έξω: η ομάδα του Πελεγκρίνι μπήκε στο παιχνίδι σήμερα πιάνοντας τους γηπεδούχους από τον αγωνιστικό λαιμό, με τον Γιαρμολένκο ν' ανοίγει το σκορ στο 11΄ και να βάζει και δεύτερο τεμάχιο στο 31΄. Έτσι, έγινε μόλις ο 4ος παίκτης της ομάδας που στην πρώτη φορά που ξεκινάει βασικός βάζει 2 γκολ στο ίδιο ματς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σίγκουρτσον μείωσε σε 1-2, όμως ο σεληνιασμένος Αρναούτοβιτς στο 61΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-3, κερνώντας ανείπωτη πίκρα τα «Ζαχαρωτά».

Κάπως έτσι, ο Μάρκο Σίλβα έμεινε με την στενοχώρια της πρώτης ήττας, την στιγμή που η Γουέστ Χαμ άλλαξε- έτσι, επειδή σήμερα μπορούσε- το λατρεμένο της “L”.

Από: sdna.gr