Κορυφή για Μπενφίκα με ανατροπή κόντρα στην Ρίο Άβε των... 9 ποδοσφαιριστών

Η Μπενφίκα δεν είπε... όχι στο «δώρο» της Πόρτο και με μία δραματική ανατροπή επικράτησε μέσα στην έδρα της Ρίο Άβε με 1-2, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την Μπενφίκα η οποία παρότι είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν ο Ταρεμί στο 27ο λεπτό έκανε το 1-0 για την Ρίο Άβε.

Στην επανάληψη οι «Αετοί» μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή, πίεσαν την αντίπαλο τους και κατάφεραν με τον Σεφέροβιτς να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 64ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα η Ρίο Άβε είχε μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ελμουσράτι. Η Μπενφίκα έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα συνέχισε να πιέσει και στο 73ο λεπτό ήρθε και η δεύτερη αποβολή για τους γηπεδούχους, με τον Σάντος να αποχωρεί.

Η Μπενφίκα πίεζε ασφυκτικά και η λύτρωση ήρθε στο 87ο λεπτό με τον Βεγκλ να σκοράρει με κεφαλιά, το πρώτο του γκολ για τους «Αετούς». Η Ρίο Αβε δεν μπορούσε να αντιδράσει και η Μπενφίκα πήρε την νίκη, η οποία την έστειλε στην κορυφή με 64 βαθμούς, ισόβαθμη με την Πόρτο.