Ο Φαλκάο σκόραρε και 9 λεπτά αργότερα αποβλήθηκε (vids)

Ο Ρανταμέλ Φαλκόο αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή του καριέρα, στο ματς της Γαλατασαράι με την Ερζούρουμσπορ, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Τουρκίας.

Ο 34χρονος επιθετικός κατάφερε να συγκεντρώσει τα φώτα πάνω του στο ματς του Σαββάτου (24/10) με την Ερζούρουμσπορ, καθώς όχι μόνο σκόραρε αλλά και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, σε διάστημα λιγότερο των 10 λεπτών.

Ο Κολομβιανός άσος, στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης, αφού πρώτα κοντρόλαρε άψογα με το στήθος την μπάλα στη συνέχεια με διαγώνια βολίδα, την έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα δίνοντας με αυτόν τον τρόπο στην ομάδα του τη νίκη.

Ωστόσο, εννέα λεπτά αργότερα, ο Φαλκάο, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη στο ματς έτσι άφησε την Γαλατά, με παίκτη λιγότερο. Ευτυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του, η Ερζούρουμσπορ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Αυτή ήταν και η πρώτη αποβολή του έμπειρου φορ στην ευρωπαϊκή του καριέρα, καθώς στο παρελθόν έχει δεχθεί κόκκινη κάρτα μόλις δύο φορές στο Copa Libertadores το 2007 και 2008. Φέτος, ο Φαλκάο βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα με τους Τούρκους, έχοντας πετύχει 5 τέρματα και 2 ασίστ σε 7 αναμετρήσεις.