Σβηστά» η Αϊντχόφεν 3-0 τη Βίλεμ

Επιστροφή στις νίκες για την Αϊντχόφεν, μετά τη βαριά ήττα (1-4) που είχε υποστεί στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ. Η προσεχής αντίπαλος του «Δικέφαλου» στο Europa League νίκησε 3-0 τη Βίλεμ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και βρίσκεται στο -2 από τους πρωτοπόρους Άγιαξ και Φίτεσε.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ με τον Φίλιπ Μαξ στο 14ο λεπτό και διπλασιάζοντας με τον Μάριο Γκέτσε στο 21ο. Η αποβολή του Ντέρικ Κεν στο 63΄ (απευθείας κόκκινη) έκανε ακόμη πιο εύκολο το έργο της Αϊντχόφεν, που επέλεξε να πάει «σβηστά» ως το τέλος, αλλά ακόμη κι έτσι βρήκε ένα τρίτο γκολ, με τον Ντόνιελ Μάλεν στο 82΄.

Ο Ρότζερ Σμιντ αγωνίστηκε με τους: Μβογκό, Ντάμφρις, Τεζέ, Μποσκάλι, Μαξ, Γκάπκο (64΄ Μαντουεκέ), Σανγκαρέ (88΄ Κγιόλε), Ροσάριο (74΄ Φέιν), Γκέτσε (74΄ Μάουρο Τζούνιορ), Ζαχάβι, Μάλεν.