Στις καθυστερήσεις γλίτωσε την ήττα η Αϊντχόφεν

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το γκολ του Ντάμφρις, γλίτωσε την ήττα η Αϊντχόφεν στην έδρα της Χέρενφεν, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League προηγήθηκε με τον Γκέτσε (28'), στη συνέχεια η Χέρενφεν κατάφερε ν' ανατρέψει το σκορ (70' Βίρμαν, 78' Φαν Μπέργκεν), αλλά λίγο πριν τη λήξη ο Χάμφρις έσωσε το βαθμό για την ομάδα του.

Η Αϊντχόφεν αγωνίστηκε με τους: Μβόγκο, Μαξ (68' Φάιν), Μποσκάλι, Τέζε, Ντάμφρις, Γκέτσε (78' Λεντέσμα), Ροζάριο, Σανγκαρέ, Γκάκπο (68' Μαντουέκε), Μάλεν (78' Πιρόε), Ιχαταρέν (58' Χέντριξ).

Στο μεταξύ, η Αλκμααρ, με βασικό ξανά τον Παντελή Χατζηδιάκο στο κέντρο της άμυνας της, ηττήθηκε στην έδρα της από την Γκρόνιγκεν με 2-1. Νωρίτερα, η Φέγενορντ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα, χθες, του Αγιαξ στο Αμστερνταμ από την Τβέντε (1-2) και να πλησιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς παραχώρησε ισοπαλία, στην έδρα της (0-0) στη Χεράκλες. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Σπάρτα Ρότερνταμ-Εμεν   2-1

Βαάλβαϊκ-Φένλο          3-2

Φορτούνα Σιτάρντ-Βίλεμ  3-2

Αγιαξ-Τβέντε            1-2

Τσβόλε-Φίτεσε           2-1

Φέγενορντ-Χεράκλες      0-0

Αλκμααρ-Γκρόνινγκεν     1-2

Ουτρέχτη-Ντεν Χάαγκ     1-1