Αγχώθηκε, νίκησε και πήγε στο… +19 η Ρέιντζερς!

Με γκολ του Χάτζι στο 33’, η Ρέιντζερς νίκησε 1-0 την Χιμπέρνιαν για την 20η αγωνιστική και «άνοιξε» ακόμα πιο πολύ την διαφορά από τη δεύτερη Σέλτικ!

Το τέρμα του Ιάνις Χάτζι λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, αποδείχτηκε αρκετό για την Ρέιντζερς, προκειμένου να πάρει έστω και δύσκολα τη νίκη επί της Χιμπέρνιαν με 1-0, στο «Άιμπροξ Παρκ», στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Σκωτίας.

Οι Προτεστάντες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο αφενός σκόραραν με τον Ρουμάνο μέσο, αφετέρου είχαν κι άλλες καλές φάσεις για γκολ, απειλώντας με τους Κόνορ Γκόλντσον και Λέον Μπαλογκούν...

Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην επανάληψη, φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση με τους Μάρτιν Μπόιλ και Ράιαν Πορτέους, ενώ διαμαρτυρήθηκαν έντονα αλλά… μάταια, για πέναλτι του Χάτζι στον Τζό Νιούελ, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι τέλους.

Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα, η Ρέιντζερς πήγε στο… +19 από την δεύτερη Σέλτικ, έχοντας παίξει και τέσσερα παιχνίδια παραπάνω βέβαια από τους Κέλτες!