Νέα γκέλα για Γκενκ, απομακρύνεται η κορυφή

Η Γκενκ έδωσε συνέχεια στις άσχημες εμφανίσεις της, καθώς μετά την εκτός έδρας ήττα από την Κόρτραϊκ (2-1), έφυγε με άδεια «χέρια» και από το χιονισμένο Μουσκρόν (2-0) στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής.

Μεγάλο ρόλο στην έκβαση του ματς έπαιξε η απευθείας αποβολή του στόπερ Κουέστα στο 36', αφήνοντας την ομάδα του Φαν Ντε Μπρομ με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ επτά λεπτά νωρίτερα με τον Ολινγκά, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ταμπεκού στο 71'. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι χρωστούν πολλά στον τερματοφύλακά τους, Ντάνι Βούκοβιτς, καθώς ο Αυστραλός κίπερ με τις πολλές και σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα της Γκενκ, μένοντας στο -4 από την πρωτοπόρο Μπριζ, η οποία μάλιστα έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Μουσκρόν «ξεκόλλησε» από τον «βυθό» του βαθμολογικού πίνακα μετά από καιρό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Οστάνδη, έκαμψε την αντίσταση της Κόρτραϊκ, επικρατώντας εντός έδρας 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο συνήθης... ύποπτος Σάκαλα με δύο τέρματα (18', 70'), μείωσαν στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι.

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Μπέβερεν, φεύγοντας με το εμφατικό 5-1 από το «Φριδιέλ». Σε εξαιρετικό βράδυ ο Έλληνας επιθετικός, Νίκος Καινούργιος, με τον 22χρονο διεθνή με τις μικρές Εθνικές να πετυχαίνει δύο γκολ, όσα και ο Μπρούνο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Αρμενάκας στις καθυστερήσεις.

Τέλος, στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας, η τρίτη της βαθμολογίας Σαρλερουά υπέστη ήττα «σοκ» στην έδρα της από τη Μαλίν (0-1). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάιρεμανς στο 59', με τους γηπεδούχους πλέον να μετρούν τρεις σερί ήττες.