Ο Άγιαξ ισοφάρισε στο 90'+2' την Αϊντχόφεν και διατήρησε το +6

Η Αϊντχόφεν έχει αποκτήσει πλέον... ψυχολογικό θέμα με τα τελευταία λεπτά των αγώνων της! Τρία 24ωρα μετά το γκολ του Χασάν στο 88ο λεπτό του αγώνα της PSV με τον Ολυμπιακό, που χάρισε στους Πειραιώτες τη σπουδαία πρόκριση για τους «16» του Europa League, η ομάδα του Ρότζερ Σμιτ ισοφαρίστηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (και) στο ντέρμπ με τον Άγιαξ (1-1) στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 39' με τον Ζαχάβι, είδαν το VAR να τους στερεί γκολ του Φέρτεσεν στο 78' κι εντέλει «πληγώθηκαν» στο τέλος από ένα εύστοχο πέναλτι του Τάντιτς στο 90'+2', μετά από χέρι του Ντάμφρις. Ο Άγιαξ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας και διατήρησε το προβάδισμα των 6 βαθμών απ' την PSV, σε μία πολύ κρίσιμη «στροφή» της Erevidisie.

Σημαντική νίκη σημείωσε και η Γκρόνινγκεν επί της Φορτούνα Σιτάρντ με 1-0, παραμένοντας εντός των πλέι-οφ για την Ευρώπη. Οι Δημήτης Εμμανουηλίδης και Λάζαρος Ρότα έμειναν στον πάγκο της Φορτούνα χωρίς να χρησιμοποιηθούν. Τέλος, πολύ μεγάλο διπλό που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή πέτυχε και η Βίλεμ στην έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ με 2-0 (έπαιξε και στα 90 λεπτά ο Βαγγέλης Παυλίδης).

Στις αναμετρήσεις της 24ης αγωνιστικής στην Eredivisie, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Τσβόλε-Χέρενφεν                  4-1

Ουτρέχτη-Εμεν                    0-1

Ντεν Χάαγκ-Βάαλβαϊκ              0-0

Φίτεσε-Φένλο                     4-1

Χεράκλες-Τβέντε                  2-2

Σπάρτα Ρότερνταμ-Βίλεμ           0-2

Γκρόνινγκεν-Φορτούνα Σιτάρντ     1-0

Αϊντχόφεν-Άγιαξ                  1-1