Ήττα σοκ για Μπενφίκα που χαιρετά πλέον τον τίτλο

Τον φετινό τίτλο θα πρέπει να αρχίσει να ξεχνάει σιγά σιγά η Μπενφίκα, μετά και την εντός έδρας γκέλα από τη Ζιλ Βιθέντε (1-2), στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής. Αποτέλεσμα, που όπως όλα δείχνουν είναι καταδικαστικό για τους «αετούς» αφού παρέμειναν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -12 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Πόρτο.

Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 35' με δυνατό σουτ του Λετέι, «παγώνοντας» το «Ντα Λούζ». Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς ανέβασε κατακόρυφα στροφές, πιέζοντας ασφυκτικά για την ισοφάριση. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ζιλ Βιθέντε βρήκε ακόμα ένα γκολ στο 81', κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκης. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 87' με αυτογκόλ του Καρβάλιο.