Επίδειξη δύναμης του Άγιαξ στο ντέρμπι

«Παρέλαση» στο Ρότερνταμ έκανε ο Άγιαξ, επικρατώντας 3-0 της Φέγενορντ στο κλασικό ντέρμπι του ολλανδικού πρωταθλήματος. Αν και έχει ήδη εξασφαλίσει τον τίτλο, ο «Αίαντας» πραγματοποίησε επίδεξη δύναμης στο «Ντε Κάιπ», παρότι έπαιξε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 21΄ με αυτογκόλ του Σένεσι, αλλά στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου ο Άλβαρες υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε. Ο Φερ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Στεκέλενμπουργκ τον νίκησε και κράτησε το προβάδισμα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έμειναν και αυτοί με δέκα, λόγω αποβολής του Μαλάσια στο 60΄, και ο Άγιαξ με ακόμη ένα αυτογκόλ (Χαπς στο 67΄) κι ένα τέρμα του Κούντους στο 79΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.