Ποδαρικό με «τεσσάρα» για Μπενφίκα

«Καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο μέρος (με τρία γκολ), η Μπενφίκα επικράτησε 4-0 υποδεχόμενη την Αρούκα και άρχισε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στο πορτογαλικό πρωτάθλημα η Μπενφίκα! Οι «αετοί» επικράτησαν 4-0 υποδεχόμενοι την Αρούκα το βράδυ της Παρασκευής (5/8), στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της Λίγκας. Ο Ρότζερ Σμιντ είδε τη νέα του ομάδα να καθαρίζει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Στο 8' ο Γκιλμπέρτο άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.

Στο 42' ο Ράφα Σίλβα πήρε το «ριμπάουντ» -αφότου η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι- στέλνοντάς τη στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά. Τα πράγματα απλουστεύτηκαν για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45'+1'), καθώς έμειναν με παίκτη παραπάνω λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Κουαρέσμα. Κάτι που αξιοποίησαν άμεσα (45'+6') με το δυνατό σουτ του νεαποκτηθέντα Φερντάντες.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε εκ νέου ο Ράφα Σίλβα με ωραίο πλασέ στην κίνηση στο 86'.