Παρτίζαν: Αποκλείστηκε από ομάδα β' κατηγορίας με 4 άστοχα πέναλτι!

Έναν οδυνηρό και συνάμα ντροπιαστικό αποκλεισμό στη φάση των 32 του Κυπέλλου Σερβίας γνώρισε η Παρτίζαν, αντίπαλος της ΑΕΚ στον γ' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ!

Η ομάδα του Γκόρνταν Πέτριτς ηττήθηκε στα πέναλτι από την Ραντνίτσκι Σρέμσκα Μιτρόβιτς (2-0) αφού κανονική διάρκεια και παράταση δεν έβγαλε νικητή (1-1 σκορ).

Μάλιστα, η Ραντνίτσκι Σρέμσκα Μίτροβιτς είναι στις τελευταίες θέσεις της β’ κατηγορίας της Σερβίας, ούσα στο -1 από τον πάτο της βαθμολογίας, κάτι που κάνει ακόμη μεγαλύτερο το επίτευγμα των νικητών, αλλά κάνει και το… κάζο για την Παρτίζαν τεράστιο, με τα Μέσα της Σερβίας να το αντιμετωπίζουν κατ’ αυτό τον τρόπο.

Στα του ματς, η Παρτίζαν προηγήθηκε στο 18’ με τον Αντράντε και έδειχνε να κρατάει ως το φινάλε το σκορ πρόκρισης. Ωστόσο, εκτέθηκε από την κάκιστη αμυντική της λειτουργία, με τον Μαρίνκοβιτς στο 90’+2’ να ισοφαρίζει σε 1-1 και να στέλνει το ματς στην παράταση. Στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν τα δύο πρώτα και τους… έφταναν, αφού η Παρτίζαν δεν σκόραρε σε κανένα από τα τέσσερα που εκτέλεσε (με τον κίπερ της Ραντνίτσκι, Ντραγκίσεβιτς, να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής σε 120 λεπτά και πέναλτι), γνωρίζοντας ντροπιαστικό αποκλεισμό από πολύ νωρίς στο Κύπελλο!