Απίστευτο: Άλλαξε τρεις φορές ο πρωταθλητής σε πέντε λεπτά και το σήκωσε η Αντβέρπ!

Αυτό που έγινε στο Βέλγιο δεν έχει προηγούμενο! Ο πρωταθλητής της Jupiler Pro League άλλαξε τρεις φορές χέρια μέσα σε 5 λεπτά και συγκεκριμένα από το 89' και μετά!!

Με την Αντβέρπ στους 46 βαθμούς, την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ στους επίσης 46 και την Γκενκ στους 45, όλα παίζονταν την τελευταία αγωνιστική. Η Αντβέρπ φιλοξενήθηκε από την Γκενκ και η Ουνιόν υποδέχθηκε την Κλάμπ Μπριζ.

Η Αντβέρπ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια με γκολ στο 90+4' του Ολντερβάιρελντ αλλά το τι προηγήθηκε ήταν το κάτι άλλο.

Έχουμε και λέμε: μέχρι το 89' η Ουνιόν ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0, η Αντβέρπ έχανε με 2-1 και ο τίτλος πήγαινε στην πρώτη. Η Κλάμπ Μπριζ ισοφάρισε με τον Χόμα και ο τίτλος πήγαινε στην Γκενκ που ήταν μπροστά στο σκορ! Μόνο για πέντε λεπτά, αφότου ως από μηχανής Θεός ο Βέλγος πρώην άσος της Τότεναμ διαμορφώσει το 2-2 κόντρα στην Γκενκ για την Αντβέρπ!!

Τα τελικά αποτελέσματα (2-2) και εν τέλει ήττα της Ουνιόν (1-3) έδωσαν τον τίτλο στην Αντβέρπ!