Eredivisie: Βροχή» από γκολ σε τρία γήπεδα-

Γκολ και θέαμα και στα τρία ματς του σημερινού «δεύτερου πιάτου» της 28ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος, με 17 γκολ και τους γηπεδούχους να κάνουν το 2 στα 3!

Μία αδιανόητη συντριβή από την Χεράκλες με 5-0 γνώρισε η Αλκμααρ του Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος ήταν σε ένα ακόμη ματς από την αρχή έως το φινάλε του ματς στην ενδεκάδα. Αυτή την φορά, όμως, ο Έλληνας διεθνής φορ όχι μόνο δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά είδε την ομάδα του να δέχεται πέντε γκολ, τρία στο πρώτο 45λεπτο κι άλλα δύο στις καθυστερήσεις.

Πέντε γκολ έβαλε και η Ουτρέχτη στην Τσβόλε (5-1), ενώ άκρως «χορταστικό» ήταν και το τρίτο παιχνίδι της βραδιάς, με τις Χέρενφεν και Τβέντε να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 3-3! Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, προηγήθηκαν 2-0 και 3-1, αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πήραν το βαθμό απέναντι στην τρίτη της βαθμολογίας.

Φίτεσε-Σπάρτα Ρότερνταμ 1-4

Εξέλσιορ-Αϊντχόφεν 0-2

Φορτούνα Σιτάρντ-Ναϊμέγκεν 1-1

Χεράκλες-Αλκμααρ 5-0

Ουτρέχτη-Τσβόλε 5-1

Χέρενφεν-Τβέντε 3-3