Τα πήρε όλα ο Μιλόγεβιτς με τον Ερυθρό Αστέρα!

Tα πήρε όλα ο Ερυθρός Αστέρας! Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς επικράτησε με σκορ 2-1 της Βοϊβοντίνα στον τελικό και κατέκτησε το 28ο Κύπελλο στην ιστορία της. Παράλληλα, έκανε και το νταμπλ, αφού είχε προηγηθεί και το πρωτάθλημα Σερβίας.

Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος του Ερυθρού Αστέρα, κάτι στο οποίο έπαιξε σημαντικό ρόλο το γκολ του Ίβανιτς στο 37ο λεπτό για να… γείρει το γήπεδο. Διότι μετά το 1-0 και συγκεκριμένα τρία λεπτά αργότερα ο Εντιαγέ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά για λογαριασμό της ομάδας του Μιλόγεβιτς, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το παιχνίδι διακόπηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον τερματοφύλακα της Βοϊβοντίνα, Τσάρεβιτς, να δέχεται ένα καπνογόνο στην πλάτη, αλλά τελικά το ματς να επανεκκινεί λίγο αργότερα. Τελικά, ο Σπάχιτς στο 66’ ήταν αυτός που έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ερυθρό Αστέρα, που έδειξε να κλειδώνει τη νίκη και την κούπα.

Ο Εντιαγέ βρήκε ξανά δίχτυα στο 82’, αλλά στάθηκε εκ νέου άτυχος αφού το γκολ του ακυρώθηκε και πάλι. Κάτι τέτοιο δεν κόστισε πάντως στους τυπικά γηπεδούχους που είδαν τη Βοϊβοντίνα να μειώνει στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βουκάνοβιτς, αλλά αυτό δεν έφτανε και οι ερυθρόλευκοι του άλλοτε τεχνικού του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα, κατέκτησαν το Κύπελλο και έκαναν το νταμπλ σε μια ονειρική σεζόν.

Πηγή: sport-fm.gr