Η Κρουζέιρο κατέκτησε το Κύπελλο και έγραψε Ιστορία

Ο Ουρουγουανός επιθετικός μέσος Γκριγκόριαν ντε Αρασκαέτα , λίγες μόνο ώρες μετά την επιστροφή του από τις διεθνείς υποχρεώσεις του, έκανε το καθήκον του, βοηθώντας την Κρουζέιρο να εξασφαλίσει το έκτο Κύπελλο Βραζιλίας , στην εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Κορίνθιανς.

Το γκολ που πέτυχε λίγο πριν το τέλος (82΄), έδωσε στην ομάδα του Μπέλο Οριζόντε μία συνολική νίκη 3-1, μετά την επιτυχία με σκορ 1-0 την περασμένη εβδομάδα, μπροστά στους φίλους της

Ο Ντε Αρασκαέτα έπαιξε 45 λεπτά στην ήττα (4-3) της Ουρουγουάης στην Ιαπωνία την Τρίτη, πριν ταξιδέψει 25 ώρες για το Σάο Πάολο. Εγινε αλλαγή στο 67’ και η συμβολή του αποδείχθηκε αποφασιστική.

Η Κρουζέιρο είχε πάρει το προβάδισμα μετά από 28 λεπτά χάρη στον Ρομπίνιο, ενώ η Κορίνθιανς ισοφάρισε στο 55΄με πέναλτι του Τζάντσον, ποινή που δόθηκε μέσω VAR.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική κατάκτηση Κυπέλλου για την Κρουζέιρο, που είναι η μοναδική ομάδα με έξι τρόπαια

«Κανείς δεν είχε κερδίσει ποτέ τον τίτλο δύο φορές στη σειρά, είμαι τόσο χαρούμενος, είναι συγκλονιστικό», δήλωσε ο αμυντικός της Κρουζέιρο Λέο.