Η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα σκόραρε με το πέναλτι που κέρδισε πριν από 27 μέρες!

Από τα απίστευτα του ποδοσφαίρου! Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της Χιλής, Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα μετέτρεψε σε γκολ το απόγευμα της Τετάρτης (11/11), το πέναλτι που είχε κερδίσει πριν από... 27 μέρες!

Η Κατόλικα έχανε με 2-0 εκτός έδρας από την Τσουρίκο Ουνίδο, στον αγώνα της 15ης Οκτωβρίου, όταν κέρδισε πέναλτι στο 56’, το οποίο επανεξετάστηκε από το VAR.

Την ώρα, ωστόσο, που γινόταν η επανεξέταση από τους διαιτητές, ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου «Estadio Bicentenario La Granja» της Τσουρίκο έπιασε φωτιά (!), με αποτέλεσμα να πέσει η τάση του ρεύματος σε όλο το στάδιο και να διακοπεί ο αγώνας!

Τέσσερις μέρες αργότερα, η διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος της Χιλής (ANFP) επιβεβαίωσε ότι σωστά δόθηκε το πέναλτι και όρισε τη συνέχεια του αγώνα για την Τετάρτη (11/11) από το σημείο που είχε διακοπεί (56ο λεπτό).

Στο ενδιάμεσο διάστημα, ο Σέθαρ Πινάρες, ο παίκτης που είχε κερδίσει το πέναλτι (και αστέρι της ομάδας) πήρε μεταγραφή στη βραζιλιάνικη Γκρέμιο.

Ακόμη πιο... δραματική ήταν η εκτέλεση του πέναλτι, καθώς ο γκολκίπερ της Τσουρίκο, Φαμπιάν Τσέρδα απέκρουσε δύο φορές τις εκτελέσεις του Φερνάντο Ζαμπέντρι, αλλά ο διαιτητής διέταξε την επανάληψη των χτυπημάτων, δείχνοντας ότι ο γκολκίπερ είχε κινηθεί μπροστά από τη γραμμή. Στην τρίτη εκτέλεση ο Ζαμπέντρι ευστόχησε στο... στοιχειωμένο πέναλτι, μειώνοντας σε 2-1. Η Τσουρίκο πάντως, πήρε εντέλει τη νίκη με 3-2, καθώς σημείωσε και τρίτο τέρμα λίγο στο 90’+1’ (με πέναλτι του Κάστρο) με τον Ζαμπέντρι να μειώνει στο τελικό σκορ, στο 90’+6’!