Το αναπάντητο ερώτημα του Μπεργκ

Στο πρώτο της παιχνίδι στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ η Ομόνοια γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό Πειραιώς με 2-0. Μετά το πέρας της αναμέτρησης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Χένινγκ Μπεργκ αναφέρθηκε στη φάση-κλειδί για την έκβαση του αγώνα.

Ο Νορβηγός τεχνικός τόνισε πως πριν το πέναλτι που δόθηκε στο 68ο λεπτό, ο Ραντζέλοβιτς κάνει επιθετικό φάουλ κι αναρωτήθηκε, γιατί δεν υπήρξε VAR σε αυτή τη φάση.

Αναλυτικά όσα είπε στη κάμερα της Cosmote TV:

«Είμαι χαρούμενος με την προσπάθεια, αλλά απογοητευμένος με το αποτέλεσμα. Στη φάση που δόθηκε πέναλτι είναι καθαρό ότι ο παίκτης του Ολυμπιακού τράβηξε τον Λέσιακς πριν την πτώση του και το χέρι. Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να το δει ο διαιτητής σε ζωντανή ροή, αλλά το VAR υπάρχει γι’ αυτό το λόγο και έπρεπε να επέμβει. Ξέρω ότι είμαστε μικρό κλαμπ σε σχέση με τον Ολυμπιακό, αλλά έπρεπε να δοθεί επιθετικό φάουλ.

Ο Ολυμπιακός είναι καλή ομάδα και καλύτερος από μας. Ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε αυτό το 2-0 και σκόραρε στις καθυστερήσεις. Το παιχνίδι θα μπορούσε κάλλιστα να λήξει 0-0, αλλά δεν έγινε. Τώρα έχουμε το δεύτερο ημίχρονο και θα πρέπει να είμαστε πιο επικίνδυνοι επιθετικά στον επαναληπτικό».