Πρώτη φορά στους ομίλους η Μίντιλαντ, στο Europa League η Μακάμπι

Πρωτόγνωρες στιγμές ζει η Μίντιλαντ, η οποία επανήλθε από το 0-1 και «πάτησε» τη Σλάβια Πράγας με τεσσάρα, περνώντας για πρώτη φορά στους ομίλους του Champions League. Δεύτερη ήττα, αποκλεισμός και αποβολή για τον Γιώργο Δώνη.

Το «όνειρο» της συμμετοχής στους ομίλους του Champions League είναι έτοιμη να ζήσει η Μίντιλαντ.

Ο σύλλογος από τη Δανία επιβλήθηκε με το θριαμβευτικό 4-1 της Σλάβια Πράγας (0-0 στο πρώτο ματς), δίχως να έχει σκορ πρόκρισης μέχρι και το 80ο λεπτό. Ωστόσο, με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (84' Σολτς, 88' Ονιέκα, 90+1' Ντρέιερ), «πάτησαν» τους Τσέχους κι έγιναν η 5η ομάδα από τη Δανία που προκρίνεται σε ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Την ίδια ώρα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη και των χιλίων προβλημάτων (11 κρούσματα κορονοϊού, «λουκέτο» στο πρωτάθλημα), πάλεψε αλλά υπέκυψε για δεύτερη φορά απέναντι στη Ζάλτσμπουργκ (3-1). Ο Πάτσον Ντάκα άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς στο 16', ο Κάρζεφ ισοφάρισε στο 30' και αναπτέρωσε τις ελπίδες των Ισραηλινών (1-2 ήττα στο πρώτο παιχνίδι), όμως, στο 45+4' ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Ο Φέλιξ Μπριχ καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ο Γιώργος Δώνης «εξερράγη» σε σημείο που πήρε δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό και αποβλήθηκε και ο Ζόμποζλαϊ ευστόχησε για το 2-1, με τον Ντάκα να πετυχαίνει κι ένα τρίτο τέρμα στο 68'.

Έτσι, η ομάδα του Έλληνα προπονητή, όπως και η Σλάβια Πράγας θα συνεχίσουν στους ομίλους του Europa League.

Πηγή: gazzetta.gr