Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Ρεάλ! (Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα)

Με γκολ του Κασεμίρο στις καθυστερήσεις η Ρεάλ... γύρισε την εις βάρος της κατάσταση και παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω με 2-0, ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Γκλάντμπαχ για τη 2η αγωνιστική.

Η Ρεάλ μετά την ήττα – σοκ στην πρεμιέρα από τη Σαχτάρ (2-3) πήγε στη Γερμανία με μοναδικό σκοπό τη νίκη, απέναντι στην Γκλάντμπαχ η οποία την πρώτη αγωνιστική είχε έρθει ισόπαλη (2-2) με την Ιντερ στο Μιλάνο. Τελικά, έπειτα από ματς θρίλερ, οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2 με τους Ισπανούς να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και έβαλαν δύσκολα στη βασίλισσα. Στο 33’ ο Μάρκους Τιράμ σκόραρε με ωραίο αριστερό πλασέ για το 1-0. Οι Μαδριλένοι πίεσαν, προσπάθησαν να σκοράρουν, αλλά το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για την Γκλάντμπαχ και χειρότερα για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Τιράμ ξανά στο 58’ με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και σόκαρε για τα καλά τους Ισπανούς.

Οι φιλοξενούμενοι, ενώ έμοιαζαν χαμένοι από χέρι, κατάφεραν να μειώσουν με γυριστό του Μπενζεμά στο 87' και η συνέχεια ήταν ακόμη πιο συναρπαστική! Με γκολ του Κασεμίρο, η βασίλισσα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-2 και πήρε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση, κλέβοντας στο φινάλε τη νίκη από τη γερμανική ομάδα.

Το απόλυτο η Λίβερπουλ η Αταλάντα έσωσε την παρτίδα

Το δύο στα δύο έκανε η Λίβερπουλ που έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Μίντιλαντ και προηγείται στον 4ο όμιλο. Η Αταλάντα γύρισε από 2-0 πίσω, για να έρθει ισόπαλη 2-2 με τον Άγιαξ εντός έδρας.

Με το 2-0, η Λίβερπουλ έκαμψε την αντίσταση της Μίντιλαντ και έκανε το δύο στα δύο στον 4ο όμιλο του Champions League, με το γκολ του Ντιόγκο Ζότα. Η Αταλάντα παρά το γεγονός πως βρέθηκε 2-0 πίσω στο ημίχρονο, έκανε το 2-2 με ισάριθμα τέρματα του Ντιβάν Ζαπάτα.

Το πανόραμα στον 4ο όμιλο:

Λίβερπουλ – Μίντιλαντ 2-0

55’ Ντιόγκο Ζότα, 90+3’ Σαλάχ

Αταλάντα – Άγιαξ 2-2

54’, 60’ Ζαπάτα – 30’ πεν. Τάντιτς, 38’ Τραορέ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Η Λίβερπουλ που ξεκίνησε με τριάδα Μιναμίνο, Σακίρι και Ζότα πίσω από τον Οριγκί απειλήθηκε νωρίς από το πλασέ του Ντρέγιερ που εξουδετέρωσε ο Άλισον, ενώ ήταν χαρακτηριστικό πως δεν μπορούσε εύκολα να βγάλει φάσεις. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 30’ ο Φαμπίνιο αντικαταστάθηκε από τον Γουίλιαμς, ενώ μια καλή φάση για τους γηπεδούχους ήταν μια προσπάθεια του Ντιόγκο Ζότα στο 38ο λεπτό.

Ο Πορτογάλος τελικά άνοιξε το σκορ στο 55’ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Άρνολντ κάνοντας από κοντά το 1-0. Ο Κλοπ έριξε για περίπου μισή ώρα στο ματς ως αλλαγές τους Μανέ και Σαλάχ. Η Μίντιλαντ στο 89’ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντρέγιερ για την ισοφάριση και στο 90+1’ ο Παουλίνιο θα ανατρέψει τον Σαλάχ με τον Αιγύπτιο να κάνει δύο τα τέρματα των «ρεντς» για το τελικό 2-0.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ – ΑΓΙΑΞ

Ο Άγιαξ τελικά άνοιξε το σκορ στο ημίωρο όταν ο Γκόσεν σήκωσε το πόδι και πέτυχε τον Λασίνα Τραορέ στο στήθος. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Τάντιτς που φάνηκε ψύχραιμος από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι «μπεργκαμάσκι» δέχτηκαν και το δεύτερο γκολ από τον Λασίνα Τραορέ, αφού ύστερα από τη σέντρα από αριστερά του Νέρες, ο Σπορτιέλο έκανε το σφάλμα και από κοντά ο επιθετικός από την Μπουρκίνα Φάσο, έκανε δύο τα τέρματα των Ολλανδών.

Στο 50’ ο Ίλισιτς θα έχει καλή στιγμή, αλλά ο Ονάνα θα έχει απάντηση στην ευκαιρία του Σλοβένου, αλλά στο 53’ ο Ζαπάτα με κεφαλιά θα καταφέρει να μειώσει μετά την σέντρα του Γκόμες σε 1-2. Ο Κολομβιανός έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Πάσαλιτς τον τροφοδότησε και αυτός με ωραία προσπάθεια, ισοφάρισε για το 2-2.

Ανατροπή με Φέλιξ και νίκη για Ατλέτικο

Η Ατλέτικο τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Σάλτσμπουργκ και χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να πάρει τη νίκη 3-2 και τους πρώτους βαθμούς στο Champions League.

Όταν η Ατλέτικο πρέπει να ανατρέψει σκορ και φτάνει στο σημείο να πετυχαίνει τρία γκολ για να κερδίσει, τότε τα πράγματα στον αγώνα δεν ήταν καθόλου εύκολα. Αυτό συνέβη στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και στην αναμέτρηση με τη Σάλτσμπουργκ.

Οι «ροχιμπλάνκος» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Αυστριακούς, που ανέτρεψαν το σε βάρος τους 1-0 και χρειάστηκε να κάνουν κι αυτοί τη δική τους ανατροπή με τον Ζοάο Φέλι,ξ, ο οποίος σκόραρε δις, προκειμένου να πάρουν τη νίκη με 3-2 και τους πρώτους βαθμούς στον Α’ Όμιλο του Champions League. Από την άλλη, οι Αυστριακοί έμειναν στον 1 βαθμό, που πήραν στην πρεμιέρα απέναντι στη Λοκομοτίβ Μόσχας.

Το ματς:

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η Ατλέτικο είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 14’ με τον Ζοάο Φέλιξ, που έκανε το γυριστό, αλλά είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, στερώντας του ένα γκολ για highlight. Η Σάλτσμπουργκ απάντησε στο 19’ με τον Μπερίσα, που νικήθηκε από τον Όμπλακ,

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν καλύτεροι και μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους στο 29’ με σουτ του Γιορέντε έξω από την περιοχή. Ζοάο Φέλιξ, Γιορέντε και Λουίς Σουάρες είχαν καλές στιγμές στη συνέχεια για το 2-0 και από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό, έγινε το 1-1. Στο 40’, ο Σομποσλάι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με έναν «κεραυνό» νίκησε τον Όμπλακ.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Αυστριακοί έφτασαν στην πλήρη ανατροπή, όταν μετά από συρτή σέντρα του Ούλμερ, ο Μπερίσα στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις πέντε λεπτά, αφού ο Κορέα έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ζοάο Φέλιξ και αυτός από κοντά ισοφάρισε σε 2-2.

Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν για ένα τρίτο. Οι επιθέσεις γίνονταν κατά κύματα, αλλά είτε λόγω του Στάνκοβιτς, είτε λόγω έλλειψης συγκέντρωσης, η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι ομάδες ήταν πιο προσεκτικές, αποφεύγοντας τα ρίσκα. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία θα έμενε μέχρι το φινάλε, ήρθε στο 85’ ο Ζοάο Φέλιξ με το δεύτερο δικό του γκολ, να κάνει το 3-2 και να χαρίσει στην Ατλέτικο Μαδρίτης την πρώτη νίκη της στον όμιλο.

Α’ Όμιλος:

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
Λοκομοτίβ Μόσχας-Μπάγερν Μονάχου 1-2
(70’ Μιραντσούκ - 14’ Γκορέτσκα, 79’ Κίμιχ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σάλτσμπουργκ 3-2
(29’ Γιορέντε, 52’, 85’ Ζοάο Φέλιξ - 40’ Ζομποσλάι, 47’ Μπερίσα)

Βαθμολογία:

1. Μπάγερν Μονάχου 6 (6-1)
2. Ατλέτικο Μαδρίτης 3 (3-6)
3. Σάλτσμπουργκ 1 (4-5)
4. Λοκομοτίβ Μόσχας 1 (3-4)

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (03/11)
Λοκομοτίβ Μόσχας-Ατλέτικο Μαδρίτης (19:55)
Σάλτσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου (22:00)

Εύκολο πέρασμα σε τριάρα από τη Γαλλία για την Μάντσεστερ Σίτι

Πέρασε εύκολα από την Γαλλία η Μάντσεστερ Σίτι επικρατώντας 3-0 της Μαρσέιγ για την δεύτερη αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 3ο όμιλο έκανε σήμερα η Μάντσεστερ Σίτι. Οι ‘’σίτιζενς’’ δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στη Μαρσέιγ και έτσι επικράτησαν 3-0 με γκολ των Τόρες (18’), Γκουντογκάν (76’) και Στέρλινγκ (81’).

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της αγγλικής ομάδας στον 3ο όμιλο η οποία την φέρνει μόνη στην πρώτη θέση, μετά την ήττα του Ολυμπιακού έχοντας το απόλυτο των έξι βαθμών στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν σαφώς καλύτερη από τον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής και καλύτερη δημιουργικά από την παρουσία του Ντε Μπρόινε και πάλι στην 11άδα της. Είχε την κυκλοφορία, τις ευκαιρίες και έτσι δίκαια έφτασε στη νίκη. Απέναντί της η Μαρσέιγ η οποία ήταν απογοητευτική, καθώς δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα και απείλησε λιγοστές φορές την άμυνα της Μάντσεστερ Σίτι. Ενδεικτικό το γεγονός ότι είχε μόλις δύο σουτ στην εστία του Έντερσον και αυτά, από ένα σε κάθε ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα:

Μαρσέιγ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3
Τόρες (18’), Γκουντογκάν (76’), Στέρλινγκ (81’)

Πόρτο – Ολυμπιακός 2-0
11’ Βιειρα, 89’ Ολιβέιρα