Πρώτη με μπροστάρη τον Μανωλά η Ρόμα

Με τον Κώστα Μανωλά να σκοράρει, η Ρόμα κατάφερε να φύγει με νίκη 2-1 από την παγωμένη Μόσχα και να φτάσει στους 9 βαθμούς όντας πρώτη στον 7ο όμιλο.

Την πρόκριση στη φάση των «16» του Champions League καθάρισε ουσιαστικά η Ρόμα, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 στη Μόσχα της Τσσκα και έφτασε στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς (με παιχνίδι παραπάνω από τη Ρεάλ). Ως εκ τούτου, πλέον για να χάσουν οι «τζιαλορόσι» την πρόκριση στην επόμενη φάση θα πρέπει να χάσουν τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια κι η Τσσκα που είναι στους 4 βαθμούς να νικήσει τα δύο δικά της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Ρόμα, καθώς απέκτησε προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Ακινφέεφ έκανε μια άστοχη έξοδο και ο Μανωλάς πήδηξε πιο ψηλά από τους αντιπάλους του παίρνοντας την κεφαλιά και ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια η Τσσκα προσπάθησε να πάρει τα ηνία του παιχνδιού, όμως τις καλύτερες ευκαιρίες εξακολουθούσαν να τις έχουν οι «τζιαλορόσι». Στο 29' Φλορέντσι βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως έχασε το κοντρόλ και η μπάλα έφτασε στον Ακινφέεφ. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Τζέκο να φτάσει κοντά στο γκολ, καθώς πήρε το «ριμπάουντ» μετά από ασταθή απόκρουση του Ακινφέεφ σε φάουλ του Κολάροφ, όμως το σουτ έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί προς το τέλος του ημιχρόνου κι ιδιαίτερα στο 39' με μια κεφαλιά του Μάγκνουσον, έπειτα από υπέροχη ομαδική προσπάθεια, που έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια.

Ό,τι δεν κατάφεραν στο τέλος του πρώτου, το πέτυχαν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Μοσχοβίτες, καθώς ο Σίγκουρντσον βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Όλσεν και τον νίκησε για το 1-1. Ωστόσο, ότι έχτισαν οι γηπεδούχοι το γκρέμισα ο Μάγκνουσον, ο οποίος έκανε τάκλιν από πίσω στον Κλάιφερτ κι ενώ ο Ολλανδός έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ. Έτσι ο Ισλανδός άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 57'.

Οι «τζιαλορόσι» εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ στο 59'. Ο Κριστάντε σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, το σουτ κόντραρε και έφτασε στον Πελεγκρίνι, ο οποίος από θέση βολής έγραψε το 2-1. Ωστόσο, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα η Ρόμα δεν είχε καλή απόδοση στη συνέχεια και δυσκολεύτηκε αρκετά να κρατήσει το υπέρ της σκορ, αλλά τελικά τα κατάφερε.