Εξάσφαιρη Σίτι, ζωντανή στο... 92΄ η Χόφενχαϊμ! (vid)

H Mάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με 6-0 επί της Σαχτάρ και την επομένη αγωνιστική θα παίξει στο Λιόν για να... καθαρίσει την πρωτιά. Ηρωική ισοπαλία για Χόφενχαϊμ στη Γαλλία.

Από το πρώτο ημίχρονο η Σίτι έβαλε βάσεις νίκης απέναντι στη Σαχτάρ. Μόλις στο 13΄ ο Μαχρέζ έβγαλε την ασίστ στον Νταβίντ Σίλβα και εκείνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 24΄ ο Στέρλινγκ κάνει μία επική βουτιά, ο διαιτητής δίνει πέναλτι και ο Γκάμπριελ Ζέσους από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0.

Η Σίτι δεν σταμάτησε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας άλλα τρία τέρματα. Ο Στέρλινγκ στο 49΄ έκανε το 3-0, ενώ με δεύτερο πέναλτι -το οποίο ήταν αυτή τη φορά- ο Ζέσους ευστόχησε ξανά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. O Mαχρέζ στο 84΄ μπήκε κι αυτός στη λίστα των σκόρες για το 5-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ζέσους έκανε χατ-τρικ χωρίς πέναλτι αυτή τη φορά.

Με το 6-0 η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασε στους 9 βαθμούς και διεκδικεί την επόμενη αγωνιστική στη Λιόν την πρωτιά του ομίλου.

Ζωντανή η Χόφενχαϊμ

Η Λιόν αν και προηγήθηκε με 2-0 επί της Χόφενχαϊμ από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Φεκίρ (20΄) και Ντομπελέ (28΄), κατάφερε να μπει σε μπελάδες.

Οι Γερμανοί στο δεύτερο ημίχρονο πήραν το βαθμό της ισοπαλίας και έμειναν ζωντανοί στο «παιχνίδι» της πρόκρισης. Ο Κράμαριτς στο 65΄ μείωσε σε 2-1, ενώ το τελικό 2-2 ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Καντεράμπεκ.