Έκανε πάρτι στην Τσεχία η Ρεάλ (video)

Με ένα απίθανο πρώτο μέρος και δύο γκολ του Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης, πέρασε εύκολα από την Τσεχία και την έδρα της Βικτόρια Πλζεν (5-0) και πάει στη Ρώμη για το ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν δυσκολεύτηκε στην Τσεχία απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν και στο πρώτο ημίχρονο καθάρισε την υπόθεση νίκη. Στο 9ο λεπτό οι «Μερένχες», θα μπορούσαν να βρεθούν πίσω στο σκορ όμως ο Χροσόβσκι από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουρτουά.

Αφού δεν δέχτηκε γκολ η Ρεάλ, στο 21' άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια του Μπενζεμά και δυνατό σουτ.  Ο Κασεμίρο δύο λεπτά μετά από το 1-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, έκανε το 2-0 ενώ ο Μπενζεμά στο 37' εκμεταλλεύτηκε κεφαλιά πάσα του Μπέιλ και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο για τους «Μερένχες».

Το... κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο (!) ήρθε στο 40ο λεπτό με τον Μπενζεμά, να γίνεται δημιουργός και τον Ουαλό σταρ να εκτελεί με πλασέ τον Χρούσκα για το 4-0 της «Βασίλισσας» στην Τσεχία.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ έκανε αλλαγές και έριξε τον ρυθμό της εν όψει του πρωταθλήματος ωστόσο, κατάφερε να πετύχει ένα ακόμα τέρμα με τον Τόνι Κρόος να κρεμάει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για το τελικό 5-0.

Η ομάδα του Σολάρι με την άνετη νίκη στην Τσεχία, έφτασε τους 9 βαθμούς όσους έχει και η Ρόμα που νωρίτερα σήμερα νίκησε με 2-1 την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και πάει στην «αιώνια πόλη», για το ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου.