Στους 16 υποφέροντας η Λάτσιο, πρωτιά για την Ντόρτμουντ

Η Λάτσιο υπέφερε από την Μπριζ των δέκα παικτών - οι Βέλγοι είχαν δοκάρι στο 90+2' - αλλά με την ισοπαλία (2-2) πήρε τη δεύτερη θέση και την πρόκριση στους 16 του Champions League. Καπάρωσε την πρωτιά με ανατροπή (1-2) επί της Ζενίτ η Ντόρτμουντ. Ρεκόρ ο Μουκοκό.

ΗΛάτσιο υποδέχτηκε την Μπριζ στο Ολίμπικο στον τελικό για την ομάδα που θα ακολουθούσε από τον όμιλο την Ντόρτμουντ - είχε ήδη προκριθεί από την 5η αγωνιστική - στους 16 του Champions League. Η ομάδα της Ρώμης υπέφερε από την Μπριζ των δέκα παικτών - οι Βέλγοι είχαν δοκάρι στο 90+2' - αλλά με την ισοπαλία (2-2) πήρε τη δεύτερη θέση και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Ο Κορέα άνοιξε το σκορ για τους τσελέστι στο 12ο λεπτό, αλλά ο Φόρμερ ισοφάρισε για τη βελγική ομάδα στο 15ο.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε κέρδισε πέναλτι από τον Μάτα, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 2-1 στο 27'. Η Μπριζ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σόμπολ στο 39' - και οι δύο κίτρινες για μαρκάρισμα στον Λατσάρι - αλλά η Μπριζ ισοφάρισε με τον Βάνακεν στο 76'. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να αποδράσει με τη νίκη και την πρόκριση. Εις μάτην, ωστόσο, καθώς η προσπάθεια του Ντεκατελάρε σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Μπριζ τελείωσε τον όμιλο στην τρίτη θέση και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Europa League.

Στην Αγία Πετρούπολη η Ζενίτ άνοιξε το σκορ με τον Ντριούσι στο 16ο λεπτό. Ο Πίστσεκ στο 68' ισοφάρισε σε 1-1 για την Ντόρτμουντ και ο Βιτσέλ στο 78ο λεπτό χάρισε την νίκη και την πρώτη θέση για τους Βεστφαλούς.

Απογοητευτική πορεία για τη ρωσική ομάδα που έβαλε μόνο ένα βαθμό στη συγκομιδή μετά από έξι ματς στους ομίλους της διοργάνωσης της τρέχουσας σεζόν.