Επέστρεψε στις νίκες η Λέστερ και βλέπει Τσάμπιονς Λιγκ

Στις νίκες επέστρεψε η Λέστερ, επικρατώντας άνετα της Λέστερ με σκορ 3-0 και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά Champions League.

Έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες, η Λέστερ έκανε το καθήκον της και επικράτησε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα της Γουέστ Μπρομ. Έτσι, οι «Αλεπούδες», που βρίσκονται στην 3η θέση της Premier League, διατήρησαν  το «+4» από την Τσέλσι και τη Γουέστ Χαμ που ακολουθούν και συνεχίζουν να κινούνται σε τροχιά τροχιά Champions League.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε μόνο η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς για να «καθαρίσει» την Γουέστ Μπρομ και να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας. Συγκεκριμένα, στο 23ο λεπτό ο Τζέιμι Βάρτνι άνοιξε το σκορ για τη Λέστερ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Καστάνιε.

Tρία λεπτά αργότερα (26')  ο Τζόνι Έβανς βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, κάνοντας το 2-0 για την Λέστερ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο τρομερά φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα, Κελετσι Ιεανάτσο στο 36ο λεπτό. Ο Νηγιριανός φορ έπειτα από ασίστ του Βάρντι έκανε το 3-0, σκοράροντας παράλληλα το 11ο τέρμα στις τελευταίες οκτώ αναμετρήσεις.