Πρώην Ομονοιάτης λύτρωσε τη Λέγκια

Με γκολ του πρώην επιθετικού της Ομόνοιας, του Ράφαελ Λόπες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λέγκια έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της Φλόρα Ταλίν και με το 2-1 στην Πολωνία απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για το γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το γήπεδο ήταν κατάμεστο και με την... αύρα του φανατικού κοινού της η Λέγκια πήρε πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ. Στο 3ο λεπτό ο Καπούστκα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως, λίγο μετά την επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53’ οι Εσθονοί έφεραν τον αγώνα στα ίσα με τον Σάπινεν.

Όσο το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος του, τόσο αυξανόταν η πίεση της Λέγκια που βρήκε το πολυπόθητο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Ράφαελ Λόπες.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του Ομόνοια-Ντινάμο Ζάγκρεμπ στο γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και οι ηττημένες των ζευγαριών θα αναμετρηθούν στον ίδιο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.