Νέα ήττα και πλέον Γιουρόπα Λιγκ

Αποκλεισμός από το Τσάμπιονς Λιγκ και συνέχεια στο Γιουρόπα Λιγκ για την Ομόνοια. Οι πράσινοι αποκλείστηκαν με δεύτερη ήττα από την Ντιναμο Ζάγκρεμπ αυτή την φορά στο ΓΣΠ με 0-1 και πλέον συνεχίζει στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Αντίπαλος της η Φλόραν Ταλίν η οποία αποκλείστηκε και αυτή από την Λέγια Βαρσοβίας με δυο ήττες.

Με την Ομόνοια να μην έχει άλλη επιλογή και να βγάνει στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ με το 0-2 στις πλάτες της, κυνήγησε από την πρώτη στιγμή να απειλήσει την εστία του Λιβάκοβιτς να πετύχει τουλάχιστον το πρώτο γκολ με το οποίο θα αναπτέρωνε τις ελπίδες της για πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Αν και είχε τις ευκαιρίες της δεν κατάφερε να φτάσει στο ζητούμενο μένοντας στο 0-0 σκόρ ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Μπέργκ ήρθε στο 15ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Γκόμεθ το οποίο όμως δεν δυσκόλεψε καθόλου τον Λιβάκοβιτς. Στο 22ο λεπτό απευθείας εκτέλεση φαουλ του Μποτεάκ και αυτό στα χέρια Λιβάκοβιτς. Η καλύτερη στιγμή για τους πράσινους ήρθε στο 29ο λεοτό με τον Λέτσιακς να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια θέση και να προσπαθεί να νικήσει τον κιπερ της Ντιναμο ο οποίος με τα πόδια έστειλε την μπάλα σε κορνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους πήραν την κατοχή της μπάλας οι Κροάτες απείλησαν την εστία του Φαμπιάνο χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ο Βραζιλιάνος κιπερ. Αρχικά στο 35ο λεπτό κεφαλιά του Πέτκοβιτς η μπάλα πήγε πάνω από την εστία. Στο 45ο λεπτό ήρθε και η καλύτερη φάση για την Ντιναμο με του σουτ του Όρσιτς να διώχνει σε κορνερ ο Φαμπιάνο κρατώντας το μηδέν στην άμυνα του.

Αφού πέρασαν τα πρώτα 45 λεπτά, όλοι περίμεναν την Ομόνοια να μπει ακόμη πιο δυνατό στο β’ μέρος και να κυνηγήσει τις ελπίδες της για πρόκριση. Κάτι όμως που δεν έγινε ποτέ με την Ντιναμο Ζάγκρεμπ να φτιάχνει και να χάνει κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει το ζητούμενο να σκοτώσει τον αγώνα.

Κάτι που ήρθε στο 79ο λεπτό με τον Μενάλο ο οποίος με πισινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του εκπληκτικού και πάλι Φαμπιάνο ο οποίος ειδικά στο β’ μέρος έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η Ντιναμο στις αναμετρήσεις με την Ομόνοια ήταν το φαβορί για πρόκριση και παρά την μεγάλη προσπάθεια της ομάδας του Χένιγκ Μπέργκ αυτό φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρος με τους Κροάτες να συνεχίζουν στον 3ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ και την Ομόνοια στον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέζιακς, Ντίσκερουντ, Ζόρντι, Λοϊζου (80’Παπουλής), Μποτεάκ (80’Κακουλής) Τζιωνής (80’ Ντούρις), Τσέποβιτς

Ντιναμο Ζάγκρεμπ: Λιβάκοβιτς, Μουμπάντζιε, Λαουρίτσε, Θεόφιλ-Κάθριν, Ριστόφσκι, Γιάκιτς, Όρσιτς (65’ Μενάλο), Μάιερ, Μίσιτς, Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς.

Κίτρινες: Γκόμεθ / Κέρβιν, Μενάλο, Πέτκοβιτς