Απόλλων-Μακάμπι 2-0: Μεγάλη προσπάθεια…αλλά η πρόκριση χάθηκε στο Ισραήλ

Πέτυχε τη νίκη αλλά δεν ήταν αρκετή για τον Απόλλωνα για να πάρει το εισιτήριο για τα Play-off του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές μας κέρδισε την Μακάμπι Χαϊφα με 2-0 στο ΓΣΠ αλλά έχασαν την πρόκριση αφού στον πρώτο αγώνα ηττήθηκαν με 4-0. Πλέον οι γαλάζιοι θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους για τα play-off του Γιουρόπα και θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Σλόβαν-Ολυμπιακού Πειραιώς.

Τα δυο γκολ του Απόλλωνα στο ΓΣΠ (vid)

Απίστευτη χαμένη ευκαιρία στο ΓΣΠ

Τι έχασε ο Νταμπό…

Πέτυχε τρία γκολ αλλά δεν μέτρησε... κανένα!

Επικίνδυνη η Μακάμπι τα γκολ ο Απόλλωνας
Με τον Απόλλωνα να ελέγχει άρχισε ο αγώνας στο ΓΣΠ. Τα δεδομένα για τους πρωταθλητές μας ήταν εξαρχής δύσκολα μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα ωστόσο οι γαλάζιοι βρήκαν τον τρόπο να δώσουν ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.
Ωστόσο πριν από το γκολ του Ογκεντά για το 1-0 η Μακάμπι έφτιαξε την πρώτη της κλασική ευκαιρία και μάλιστα ήταν διπλή. Στο 16ο λεπτό αρχικά ο  Sundgren, έκανε το σουτ η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς και στη συνέχεια ο Atzili, έκανε το πλασέ με τον Γιοβάνοβιτς να σταματά με το σώμα του την μπάλα.

Αρχή με Ογκεντά και 1-0
Στο 18ο λεπτό ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι στο σκορ. από το ύψος της περιοχής ο Ογκεντά έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της Μακάμπι κάνοντας το 1-0 για τον Απόλλωνα.

Έξι λεπτά αργότερα με Κολ και 2-0
Στο 26ο λεπτό ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο γκολ σχεδόν με τον ίδιο τρόπο με τον Κολ. Ο μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα πήρε την μπάλα από το ύψος της περιοχής και πάλι και με δυνατό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κοχέν για το 2-0.

Εξαιρετικός Γιοβάνοβιτς
Στη συνέχεια η Μακάμπι με δυο τέρματα πίσω στο σκορ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε με διάφορους τρόπους να μειώσει στο σκορ. Ωστόσο ο Γιοβάνοβιτς είχε τις απαντήσεις. Στο 30ο λεπτό ο Ατζίλι έκανε το πλάσε ο Γιοβάνοβιτς σταμάτησε την μπάλα και στο 32ο λεπτό απευθείας εκτέλεση φαουλ του Ατζίλι εξαιρετική ήταν η επέμβαση από τον κηπερ του Απόλλωνα.

Πάνω στην γραμμή ο Χαμάς
Η Μακάμπι λίγο έλειψε να μειώσει στο σκορ στο 38ο λεπτό ωστόσο την προβολή του Πιερό έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Χαμάς διατηρώντας το προβάδισμα για τον Απόλλωνα.

Στο μεταξύ η Μακάμπι σκόραρε τρεις φορές με τον Νταβίντ ωστόσο και στις τρεις περιπτώσεις ο επιθετικός της ομάδας ήταν σε θέση οφ-σαιντ.

Άλλη για κλασική ευκαιρία για την Μακάμπι, από τις πολλές που βρήκε στον αγώνα.  Στο 66ο λεπτό Ο Πιερό έκανε το πλασε ο Γιοβάνοβιτς σταμάτησε την πορεία της μπάλας αλλά και πάλι ο Πιερό έγινε παραλήπτης έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Νταβίντ αντί να σπρώξει την μπάλα προς τα δίκτυα την έστειλε παράλληλα από την εστία. Πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Νέο δοκάρι με Νταβίντ
Στο 70ο λεπτό η Μακάμπι σημάδεψε και πάλι το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Ο επιθετικός της Μακάμπι από πλάγια θέση έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς και να περνά έξω.

Στο 85ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-0. Ο Καπράλ έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Νταμπό σχεδόν πάνω στην γραμμή της εστίας της Μακάμπι κατάφερε και έβγαλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Απόλλων:  Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πειμπέρνς, Ρομπέρζ (73’ Αρτυματάς), Χαμάς, Χάμπος ( 73’ Σαχάρ), Κολ, Ονγκέντα ( 73’ Βά), Πίττας, Ντινγκινί, Γιάνγκα (57’ Νταμπό)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Αρτυματάς, Μπα, Ίντζια, Ψύχας, Βα, Φιλιώτης, Μαυρίας, Σαχάρ, Πινακάς.
Μακάμπι: Cohen, Sundgren, Goldberg, Planić, Lavi, Atzili (59’Haziza ), Pierrot, David (76’Levi), Menachem (59 Cornud), Arad (46’Mohamed), Abu Fan

Στον πάγκο:  77 Fucs (GK), 90 Mishpati (GK), , 11 Tchibota, 13 Rukavytsya, , 24 Dahan, 36 Eliyahu, 55 Gershon

Κίτρινες: Πίττας, Ντιγκινί, Κολ, Ογκεντά / Abu Fan, Menachem, Cornud, Sundgren