Άλωσε το Τορίνο η Μπενφίκα, λύγισε την αξιόμαχη Μακάμπι η Παρί

Ο Μίλικ πέτυχε το πρώτο χρονικά γκολ του ομίλου, αλλά και της βραδιάς. Με έξυπνη κεφαλιά στο 4’ από φάουλ του Παρέδες από τα δεξιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν θα μπορούσε να αντιδράσει, αφού έσκασε η μπάλα. Η απάντηση δόθηκε στο 44ο λεπτό, με τον Ζοάο Μάριο να κάνει άψογη εκτέλεση πέναλτι. Αμέσως πριν ο Μιρέτι έκανε ωραίο τάκλιν στην προσπάθεια του Νέρες, αλλά με τον ενθουσιασμό του και τη φόρα που είχε γκρέμισε τον Ράμος αμέσως μετά. Στο 55ο λεπτό ολοκληρώθηκε η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους που «πάγωσαν» το Τορίνο. Ο Νέρες εκτέλεσε τον Πέριν, ο οποίος μόλις είχε αποκρούσει το σουτ του Ράφα Σίλβα σε μια φάση που ξεκίνησε από σόλο προσπάθεια του Φερνάντες.

Ο Τσέρι, ο οποίος είχε «πληγώσει» τον Ολυμπιακό στα προκριματικά της διοργάνωσης, άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό και πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του στα… αστέρια έπειτα από 20 χρόνια. Αυτήν τη φορά όχι με το δυνατό του πόδι, αλλά με κεφαλιά, αφού χώθηκε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς των φιλοξενούμενων, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Χαζίζα.

Η απάντηση λίγο έλειψε να έρθει τέσσερα λεπτά μετά, με τον Νεϊμάρ να φεύγει στην κόντρα, έπειτα από μακρινή μπαλιά, αλλά βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Κοέν, σε μια δύσκολη για τον διαιτητή φάση, αλλά το VAR δεν έκρινε ότι υπήρξε κάτι αντικανονικό. Τελικά, το 1-1 έγινε στο 38’. Ο Μέσι μοίρασε αριστερά για τον Εμπαπέ, ο οποίος του… ανταπέδωσε, με τον Αργεντινό σούπερ σταρ να σκοράρει από κοντά.