Οι Γερμανοί πήραν ιστορικό βαθμό και έκαναν ζημιά στους παρτενοπέι

Η Ουνιόν πήρε τον πρώτο βαθμό στην ιστορία της στο Champions League υποχρεώνοντας σε 1-1 την Νάπολι στο "Μαραντόνα" και έκανε ζημιά στους παρτενοπέι στην προσπάθειά τους να προκριθούν στους "16" του Champions League.

Η Νάπολι παρατάχτηκε στο "Ντιέγκο Μαραντόνα" μετρώντας 3 νίκες και 1 ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της και η Ουνιόν κουβαλώντας το βαρύ και ασήκωτο φορτίο των 12 σερί ηττών σε όλες τις διοργανώσεις, όμως όσοι υπέθεταν πως οι Γερμανοί θα γίνονταν σάκος του μποξ για τους παίκτες των παρτενοπέι, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Champions League, διαψεύστηκαν παταγωδώς.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους να απολαμβάνουν προβάδισμα ενός γκολ χάρη στο... στήθος του Πολιτάνο στο 39ο λεπτό και να μοιάζουν να έχουν τον έλεγχο, όμως η ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας δεν παράτησε το ματς και δικαιώθηκε στο 52' ισοφαρίζοντας με τον Φοφανά, για να κρατήσει το 1-1 με σπουδαία ομαδική δουλειά και να πανηγυρίσει στο φινάλε τον πρώτο βαθμό της ιστορίας της στο Champions League.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι απέτυχε να πανηγυρίσει και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της στη φάση των ομίλων και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να κάνει άλμα πρόκρισης στη νοκ-άουτ φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το ματς

Η Νάπολι ήταν η ομάδα με το μεγαλύτερο κίνητρο στο ματς κυνηγώντας την 2η θέση στον 1ο όμιλο πίσω από την Ρεάλ και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο "Ντιέγκο Μαραντόνα", με τους παίκτες του Ρουντί Γκαρσιά να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνουν το γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους παρτενοπέι ήρθε στο 24ο λεπτό με την κεφαλιά του Νατάν που σταμάτησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά του Ανγκισά, για να δουν όμως το γκολ τους να μην μετράει λόγω επιθετικού φάουλ του Ντι Λορέντσο (ο Μάκελι πήρε την απόφαση βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ έπειτα από συμβουλή του VAR)

Το μομέντουμ έδειχνε πάντως... Νάπολι και το γκολ ήρθε τελικά στο 39' έστω και με τη βοήθεια της τύχης, με τον Ρούι να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τη μπάλα να χτυπάει στο στήθος του Πολιτάνο για να καταλήξει στα δίχτυα των Γερμανών (1-0).

Στο έβδομο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουνιόν άγγιξε την ισοφάριση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιουράνοβιτς που έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μερέτ, με τις φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την Νάπολι δικαίως μπροστά στο σκορ βάσει της εικόνας της.

Ωστόσο, παρά το γεγονός πως η Ουνιόν όδευε προς την 13η διαδοχική ήττα της σε όλες τις διοργανώσεις, δεν πέταξε λευκή πετσέτα και στο 52ο λεπτό έδειξε πως ακόμα έχει σφυγμό, αφού έφτασε στην ισοφάριση. Σε γρήγορη αντεπίθεση που ξεδίπλωσαν οι παίκτες του Φίσερ, ο Μπέκετ νικήθηκε στο τετ α τετ του με τον Μερέτ όμως ο Φοφανά πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ ξετίναξε τα δίχτυα για να γράψει το 1-1.

Το γκολ αυτό έδωσε τεράστια ψυχολογική ώθηση στους Βερολινέζους και μούδιασε για λίγο τους παρτενοπέι, με τον Γκαρσιά να προχωράει σε διορθωτικές κινήσεις στην τελική ευθεία του αγώνα αλλά το άγχος να είναι εμφανές στις προσπάθειες των παικτών του και τις καλές φάσεις να βγαίνουν με το σταγονόμετρο.

Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την σωστή αμυντική οργάνωση της Ουνιόν και την αυτοθυσία των παικτών της για να βάλουν τέλος στο μαύρο σερί των 12 διαδοχικών ηττών, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, με τον Κβαρατσχέλια να μην καταφέρνει να γίνει ήρωας στο 90+6' και την Ουνιόν να αποδράει με ένα σπουδαίο βαθμό από το "Μαραντόνα".

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Νατάν, Ρούι (77' Ολιβέρα), Ζαμπό Ανγκισά, Λόμποτκα (77' Σιμεόνε), Ζιελίνσκι (90' Καγιούστε), Πολιτάνο (87' Λίντστρομ), Ρασπαντόρι, Κβαρατσχέλια

ΟΥΝΙΟΝ: Ρένοβ, Γιάεκελ, Μπονούτσι, Λέιτε, Γιουράνοβιτς (64' Τρίμελ), Χάμπερερ (79' Άαρονσον), Κεντίρα (70' Τουσάρ), Λαϊντουνί (70' Κραλ) Ρουσιγιόν (80' Γκόζενς), Μπέκερ, Φοφανά