Πρώτη και καλύτερη στην επόμενη φάση η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα λύγισε με ανατροπή στο «Μονζουίκ» την Πόρτο (2-1) και εξασφάλισε πρόκριση και πρωτιά, με τους «δράκους» να παίζουν… τελικό πρόκρισης εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική με τη Σαχτάρ.

Ανατροπή… πρόκρισης για την Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Τσάβι τα χρειάστηκε απέναντι στην Πόρτο, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 και να κλειδώσει την πρωτιά, παίρνοντας παράλληλο το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Champions League.

Την ίδια ώρα, οι «δράκοι» που το πάλεψαν αρκετά αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν αποτέλεσμα στο «Μονζουίκ» και πλέον την τελευταία αγωνιστική ψάχνουν δύο αποτελέσματα για να προχωρήσουν στην επόμενη φάση.

Είτε δηλαδή να νικήσουν, είτε να φέρουν ισοπαλία στο εντός έδρας ματς με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, με τους Ουκρανούς να ψάχνουν μόνο νίκη για να «κλέψουν» την πρόκριση.

Το ματς

Η Πόρτο μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας την Μπαρτσελόνα η οποία δεν είχε βρει τα πατήματά της στα πρώτα λεπτά. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 30' με τον Πεπέ, ένα γκολ που... ξύπνησε την ομάδα του Τσάβι και την ταρακούνησε.

Δυο λεπτά αργότερα λοιπόν ο Ζοάο Κανσέλο έφερε το ματς στα ίσα με πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να αποκτούν τον έλεγχο και οι δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (1-1).

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα και απειλούσε συνεχώς την αντίπαλη εστία. Ο Ζοάο Φέλιξ στο 57' έγραψε το 2-1, ύστερα από ωραία πάσα του Κανσέλο. Στην συνέχεια, οι μπλαουγκράνα πίεζαν, με την Πόρτο να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις, εκεί που όμως γινόταν αρκετά επικίνδυνη.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα ωστόσο δεν άλλαξε κάτι, με την Μπάρτσα να βρίσκεται στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μετά από δυο ολόκληρα χρόνια!

Πηγή: sport-fm.gr