Σούπερ ανατροπή κορυφής με «καυτό» Φόντεν για τη Σίτι - Πέταξε εκτός Ευρώπης τον Ερυθρό Αστέρα η Γιουνγκ Μπόις!

Η Σίτι βρέθηκε στα... σχοινιά από τη Λειψία, ωστόσο, με τρομερό come-back στο δεύτερο μέρος νίκησε 3-2 και «κλείδωσε» την πρωτιά. Στο Europa θα συνεχίσει η Γιούνγκ Μπόις (2-0 τον Ερυθρό Αστέρα).

Γύρισε από την... κόλαση και «κλείδωσε» την πρωτιά του 7ου ομίλου η Μάντσεστερ Σίτι!

Οι «πολίτες» βρέθηκαν στα «σχοινιά» από την εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο Λειψία, ωστόσο, χάρη σε μια επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος με πρωταγωνιστή τον Φιλ Φόντεν, πήραν μια τεράστια νίκη στο «Έτιχαντ» (3-2), εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση του γκρουπ!

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, η Γιούνγκ Μπόις επικράτησε 2-0 του Ερυθρού Αστέρα στη Βέρνη από το... ημίχρονο, με τους Αυστριακούς να «κλειδώνουν» την 3η θέση και την πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League, στέλνοντας... σπίτι τους την ομάδα του Βελιγραδίου.

Η 5η αγωνιστική:
Γιούνγκ Μπόις-Ερυθρός Αστέρας 2-0
(8’ Νεντελίκοβιτς, 29’ Μπλουμ)

Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 3-2
(55' Χάαλαντ, 70' Φόντεν, 87' - 13’, 33’ Οπεντά)

Η τελευταία αγωνιστική (13/12):
Ερυθρός Αστέρας-Μάντσεστερ Σίτι (19:45)
Λειψία-Γιούνγκ Μπόις (19:45)

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου:

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στην Αγγλία, η Λειψία μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση «παγώνοντας» από νωρίς το «Έτιχαντ». Συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό, ο Λοΐς Οπεντά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Μάντσεστερ Σίτι και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0, μετουσιώνοντας σε ασίστ το βολέ του τερματοφύλακά του, Γιάνις Μπλάσβιχ! Στη συνέχεια, οι «πολίτες» είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο, δυσκολευόντουσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα οι «ταύροι» να τιμωρήσουν το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα, με τον 23χρονο Βέλγο εξτρέμ των φιλοξενούμενων να βγαίνει στο «ξέφωτο» και με πανέμορφο τελείωμα να κάνει το 0-2 στο 33'!

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου αρχικά ο Έρλινγκ Χάαλαντ μείωσε σε 2-1 με σεντερφορίσιο τελείωμα από κάθετη πάσα του Φόντεν στο 55'. Οι Άγγλοι συνέχισαν να ασκούν πίεση, έχοντας κλείσει για τα καλά την αντίπαλό τους στα καρέ. Στο 70', η ανωτερότητα αυτή μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Φόντεν από δημιουργός να γίνεται σκόρερ, φέρνοντας το ματς στα ίσα! Την ολική ανατροπή για τη Σίτι ολοκλήρωσε στο 87' ο Άλβαρες μετά από τη δεύτερη ασίστ του Φόντεν στο ματς!

Πηγή: sport-fm.gr