Γαλατάσαραϊ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3: Η ματσάρα στην Κωνσταντινούπολη τα είχε όλα εκτός από νικητή

Η Γαλατάσαραϊ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν πρωταγωνίστριες σε ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια της φετινής σεζόν στο Champions League, με το τελικό 3-3 να αφήνει αμφότερες ζωντανές στο κόλπο της πρόκρισης στους "16" του θεσμού.

Το ματς

Η Γαλατάσαραϊ ήταν η ομάδα που μπήκε με μεγαλύτερη ορμή στο πρώτο δεκάλεπτο αντλώντας δύναμη από την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στις εξέδρες του "Αλί Σαμί Γεν" οι 50.000 οπαδοί της, όμως η Γιουνάιτεντ αναχαίτισε τα επιθετικά κύματα που δέχτηκε και απάντησε με δύο πολύ δυνατά "χτυπήματα".

Το πρώτο ήρθε στο 11ο λεπτό, με τους παίκτες του Τεν Χαχ να κυκλοφορούν εξαιρετικά τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, με τον Φερνάντες να παίζει το "1-2" με τον Χόιλουντ και να βγάζει μπαλιά-τρυπα στον Γκαρνάτσο, ο οποίος με άπιαστο σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων (0-1).

Επτά λεπτά μετά από το πρώτο γκολ του Αργεντινού στο Champions League με τη φανέλα των διαβόλων, ήρθε και το 0-2 με μία ακόμη πιο εντυπωσιακή προσπάθεια, με τον αρχηγό Φερνάντες να εξαπολύει έναν ασύλληπτο δεξί κεραυνό αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Μουσλέρα.

Τα γκολ αυτά ζάλισαν την Γαλατάσαραϊ όμως δεν την έριξαν αναίσθητη στο καναβάτσο, με τους πρωταθλητές Τουρκίας να μαζεύουν γρήγορα τα κομμάτια τους και να επιστρέφουν στη διεκδίκηση του ματς μέσα από στημένη φάση, με τον Ζιγές να νικάει τον Ονανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ και να γράφει το 1-2 στο 29ο λεπτό.

Ο Μαροκινός πέτυχε να βάλει ξανά στην εξίσωση και τον κόσμο των γηπεδούχων και η συνέχεια βρήκε την "Τσιμ Μπομ" να βρίσκεται διαρκώς στην επίθεση και να πιέζει, με τον Ικάρντι να στέλνει μάλιστα τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ να μην μετράει καθώς ήταν οριακά εκτεθειμένος.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους Τούρκους να υπερτερούν σε αριθμό τελικών (9-5, 3-2 εντός εστίας) και κατοχή μπάλας (57%-43%) αλλά τους Άγγλους να κρατούν την ουσία και το προβάδισμα, με την έναρξη του δευτέρου μέρους να βρίσκει τις δύο ομάδες να παρατάσσονται με τις ίδιες ενδεκάδες όπως και στην έναρξη του ματς.

Οι περισσότεροι θα περίμεναν την Γαλατάσαραϊ να μπει πιο δυνατά για να βρει το γκολ της ισοφάρισης όμως αντ'αυτού ήταν η Γιουνάιτεντ εκείνη που βρήκε δίχτυα μέσα από μία γρήγορη μετάβαση, με τον Γουάν-Μπισάκα να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Μακτόμινεϊ να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και να γράφει το 3-1 με προβολή.

Το γκολ αυτό στρίμωξε στα σχοινιά τους Τούρκους όμως ο Ζιγές έδωσε και πάλι τη λύση όπως και στο πρώτο μέρος έχοντας αυτή τη φορά "βοήθεια", αφού από την εκτέλεση φάουλ του στο 62ο λεπτό ο Ονανά δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα (2-3).

Η μείωση του σκορ αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων και στο 71ο λεπτό το "Αλί Σαμί Γεν" σείστηκε από ουρανομήκεις πανηγυρισμούς, με τον Ζιγές να γίνεται δημιουργός και τον Ακτούρκογλου να εκτελεί τον Ονανά με εκπληκτικό σουτ εντός περιοχής (3-3).

Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Τεν Χαχ να ξαναβρίσκουν την αυτοκυριαρχία τους παρά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης και να δημιουργούν ευκαιρίες, με τους Γκαρνάτσο και Μακτόμινεϊ να έχουν εξαιρετικά σουτ εκτός περιοχής αλλά να στέκονται άτυχοι καθώς η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Οι συγκινήσεις όμως δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Ζαχά να αγγίζει την ανατροπή στο 84' αλλά να βλέπει τον Ονανά να του αρνείται το 4-3 και στην εξέλιξη της φάσης να έχει την ευκαιρία η Γιουνάιτεντ για το τέταρτο γκολ αλλά τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι από το πολύ δυνατό σουτ του Φερνάντες.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μποέ, Μπαρντακτσί, Αϊχάν, Ανχελίνιο, Τορέιρα, Εντομπελέ, Ζιγές, Μέρτενς, Ζαχά, Ικάρντι

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Λίντελεφ, Σο, Μακτόμινεϊ, Άμραμπατ (57' Μεϊνού), Άντονι, Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Χόιλουντ (58' Μαρσιάλ)

Πηγή: Sport24.gr