Πέρασε με 2 νίκες ο Ολυμπιακός, ήττα στα... πέναλτι ο ΠΑΟΚ! (vids)

Ο Ολυμπιακός με έναν εκπληκτικό Σα που με σειρά φανταστικών αποκρούσεων κράτησε ανέπαφη την εστία του, επικράτησε της Μπασακσεχίρ με 2-0 και προκρίθηκε με δύο νίκες κόντρα στους Τούρκους! Τα γκολ των Πειραιωτών οι Σεμέδο και Βαλμπουενά (πέναλτι). Αρκετές ευκαιρίες έχασαν οι παίκτες της Μπασακσεχίρ, με τον Πορτογάλο γκολκίπερ του Ολυμπιακού να βρίσκεται σε μεγάλη βραδιά.

Από τη μεριά του, ο ΠΑΟΚ πάλεψε στο Άμστερνταμ, προηγήθηκε με τον Μπίσεσβαρ, αλλά στη συνέχεια οι Ολλανδοί κέρδισαν τρία πέναλτι (!). Ο Τάντιτς τα εκτέλεσε και τα τρία, ο Πασχαλάκης έπιασε το πρώτο αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι στα άλλα δύο. Ενδιάμεσα από τα δύο εύστοχα πέναλτι του Σέρβου επιθετικού είχε σκοράρει με κεφαλιά ο Ταλιαφίκο. Στο τελευταίο λεπτό του ματς ο -εξαιρετικός και απόψε- Μπίσεσβαρ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και μείωσε σε 3-2, αλλά ήταν πια αργά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι ενδεκάδες στο Άγιαξ-ΠΑΟΚ, εδώ

Οι ενδεκάδες στο Ολυμπιακός-Μπασακσεχίρ, εδώ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

ΤΕΛΙΚΟ στο Άμστερνταμ, Άγιαξ-ΠΑΟΚ 3-2 και αποκλεισμός των νταμπλούχων Ελλάδος.

Ο μαγικός Μπίσεσβαρ με σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 3-2!

90+3' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ που μειώνει σε 3-2!

90+3' Σουτ του Ακπομ η μπάλα στο δοκάρι

Τρίτο πέναλτι (!) που εκτέλεσε ο Τάντιτς κόντρα στον Πασχαλάκη, δεύτερο εύστοχο!

86' ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ, 3-1 και όλα τελειώνουν εδώ για τον ΠΑΟΚ.

84' Πέναλτι για τον Άγιαξ, το τρίτο που κερδίζει στον αποψινό αγώνα, κίτρινη κάρτα στον Μάτος

ΤΕΛΙΚΟ στο Γ. Καραϊσκάκης, νίκη με 2-0 και μεγάλη πρόκριση για τον Ολυμπιακό!

Μετά από κόρνερ του Ζιγιέχ ο Ταλιαφίκο με κεφαλιά βάζει μπροστά στο σκορ τους Ολλανδούς.

79' ΓΚΟΛ και 2-1 ο Άγιαξ!

78' Αλλαγή για τον Άγιαξ. Στη θέση του Νέρες ο Χούντελαρ

82' αποθέωση για τον Βαλμπουενά. Εκτός αγώνα στο 82', στη θέση του ο Καμαρά.

Εύστοχη εκτέλεση από τον Βαλμπουενά

78' ΓΚΟΛ και 2-0 ο Ολυμπιακός!

77' Ο Ραντζέλοβιτς με εξαιρετική ντρίμπλα κερδίζει πέναλτι!

71' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Ζαμπά, ο Λημνιός

75' Αλλαγή η Μπασακσεχίρ. Ο Γκούλμπρατσεν αντί του Κριβελί.

71' Κίτρινη στον Ομάρ για φάουλ.

65' Κίτρινη στον Γιαννούλη και φάουλ σε καλό σημείο για τον Άγιαξ

68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ραντζέλοβιτς στο παιχνίδι, εκτός ο Ποντένσε.

66' Νέα μεγάλη επέμβαση ο -εκπληκτικός και σήμερα- Σα!

62' Τράβηγμα και φάουλ πάνω στον Ποντένσε, κίτρινη κάρτα στον Κλισί.

Σκόρερ ο Σεμέδο με κουτ από κοντά.

55' ΓΚΟΛ και 1-0 ο Ολυμπιακός!

55' Κίτρινη στον Πασχαλάκη

49' Καλή φάση με σουτ του Βαλμπουενά λίγο έξω.

46' Ο Αρντά Τουράν αντί του Ρομπίνιο.

46' Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο στο Γ. Καραϊσκάκης.

Εξαιρετική η εμφάνιση του νταμπλούχου Ελλάδος, ο οποίος προηγήθηκε με πολύ όμορφο σουτ του Μπίσεσβαρ. Στη συνέχεια ο Άγιαξ κέρδισε και εκτέλεσε δύο πέναλτι. Το πρώτο το απέκρουσε ο Πασχαλάκης, αλλά στο δεύτερο "νικήτης" ήταν ο Τάντιτς (ο Σέρβος εκτέλεσε και τα δύο πέναλτι) και ισοφάρισε σε 1-1.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άγιαξ-ΠΑΟΚ 1-1.

Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος στο Γ. Καραϊσκάκης. Ο Ολυμπιακός έχει περισσότερες ευκαιρίες, αλλά η Μπασακσεχίρ πιο επικίνδυνες, με τρία σουτ εντός εστίας και τον Σα να κάνει εντυπωσιακές αποκρούσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ολυμπιακός-Μπασακσεχίρ 0-0.

43' ΓΚΟΛ ο Άγιαξ και 1-1.

Ο Μπλιντ έκανε πάσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπίσεσβαρ και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι.

42' Κι άλλο πέναλτι για τον Άγιαξ!

42' Τρομερό σουτ ο Μασούρας, λίγο έξω!

38' Νέα πολύ σημαντική επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Ταλιαφίκο

33' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ο Άγιαξ, έπιασε την εκτέλεση του Τάντιτς ο Πασχαλάκης!

31' Κεφαλιά ο Γκερέρο, έξω.

30' Πέναλτι κερδίζει ο Άγιαξ! 30' Ο Ελ Καντουρί έσπρωξε τον Νέρες και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα.

23' Ο εκπληκτικός και σήμερα Μπίσεσβαρ με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άγιαξ!

ΓΚΟΛ και 0-1 ο ΠΑΟΚ!

20' Ο Πέλκας κλέβει τη μπάλα και σουτάρει από μακριά, ο Ονανά διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

15' Αποκρούει ξανά ο Σα σε πολύ επικίνδυνη φάση των Τούρκων!

13' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Άκπομ από πολύ καλή θέση να σουτάρει ψηλά άουτ!

11' Εντυποωσιακή επέμβαση του Πασχαλάκη σε πλασέ του Φαν ντε Μπεκ μετά από τρομερή κάθετη του Ζιγέχ.

10' Μεγάλη επέμβαση του Σα σε τετ α τετ του Βίτσκα, αμέσως μετά ο Κριβελί είχε κεφαλιά λίγο έξω.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πιέζει τον Άγιαξ!

8' Καλή φάση η Μπασακσεχίρ με σουτ του Ρομπίνιο και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

4' Φοβερό σουτ του Γκιγιέρμε στο δοκάρι!

1' Έναρξη των αγώνων!