Φοβερός τελικός, νικήτρια στα πέναλτι η Λίβερπουλ! (vids)

Μετά από έναν εξαιρετικό τελικό ανάμεσα σε δύο αγγλικούς συλλόγους για το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι.

Σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Τσέλσι, είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες φάσεις. Είχε δοκάρι με τον Πέδρο, προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Ζιρού από πολύ ωραία πάσα του Πούλισιτς, ενώ ο τελευταίος πέτυχε και δεύτερο γκολ για τους Μπλε, το οποίο όμως ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε ριζικά! Η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική, ισοφάρισε με σκόρερ τον Μανέ και πίεσε πολύ για να βρει ένα δεύτερο τέρμα. Στην κορυφαία φάση των Κόκκινων, μετά από σουτ του Φαν Ντάικ ο Κέπα απέκρουσε εντυπωσιακά και η μπάλα πήγε στο δοκάρι.

Ο αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση. Ο Μανέ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 2-1! Στη συνέχεια όμως ο Έιμπραχαμ κέρδισε πέναλτι από τον Αντριάν, ο Ζορζίνιο το εκτέλεσε εύστοχα κι έγραψε το 2-2!

Στη διαδικασία των πέναλτι η Λίβερπουλ επικράτησε με 5-4 και κατέκτησε το τρόπαιο, με τον Έιμπραχαμ να χάνει το τελευταίο πέναλτι της Τσέλσι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τον τελικό σφύριξε γυναίκα διαιτητής, η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ, γράφοντας ιστορία.

Πηγή: Premierleaguefans.gr