«Τεζαρε» την Ατλέτικο και έφυγε για τα ημιτελικά η Ντόρτμουντ

Μεγάλη ανατροπή και τεράστια πρόκριση.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-2 της Ατλέτικο Μαδρίτης εντός έδρας και ανέτρεψε το 2-1, σκορ με το οποίο έχασε στον πρώτο αγώνα στην Ισπανία. Συνεπώς, η Γερμανική ομάδα πήρε μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με σινολογικό σκορ 5-4.

Εκεί, θα κοντραριστεί με την Παρί Σεν Ζερμέν που απέκλεισε με την σειρά της την Μπαρτσελόνα.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με τον Μπραντ ενώ το 2-0 έγινε με τον Μάατσεν στο 39ο λεπτό. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Ερμόσο μείωσε σε 1-2 για να φέρει τον αγώνα στα ίσια ο Κορέα στο 54ο λεπτό.

Η γηπεδούχος ομάδα, χτύπησε σε σύντομο χρονικό διάστημα και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων ξανά. Ο Φούλκρουγκ στο 71' έκανε το 3-1 ενώ στο 74' ο Σάμπιτζερ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.