Λύτρωση στο φινάλε για την Παρί με ασύλληπτη γκάφα του Γκατσανίγκα

Η Παρί κατάφερε να ξεπεράσει διά πυρός και σιδήρου το εμπόδιο της Ζιρόνα, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να επικρατούν με 1-0 με γκολ του Μέντες στο 90ο λεπτό όπου έφερε ακέραια ευθύνη ο γκολκίπερ Γκατσανίγκα χάνοντας τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Έχοντας πραγματοποιήσει εντυπωσιακή εκκίνηση στην Ligue 1 με τέσσερις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, η Παρί φιλοδοξούσε να επιβεβαιώσει τη φόρμα της και στο Champions League απέναντι στην πρωτάρα στην Ευρώπη Ζιρόνα, όμως το πρώτο 45λεπτο πέρασε πολύ γρήγορα, χωρίς να προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε ορμή στο ξεκίνημα και μέχρι το 15' είχε να επιδείξει δύο καλές στιγμές με τους Ζαΐρ-Εμερί και Ασένσιο αλλά η συνέχεια βρήκε την Ζιρόνα να ρίχνει το ρυθμό και να "κοιμίζει" την αντίπαλό της, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τους γηπεδούχους να έχουν μόλις 0.24 xgoals (απόλυτο μηδέν οι Καταλανοί σε αυτόν τον τομέα) και να χάνουν λόγω τραυματισμού τον Ασένσιο.

Στο δεύτερο μέρος η πρωταθλήτρια Γαλλίας ανέβασε γρήγορα στροφές ψάχνοντας το πολυπόθητο γκολ και στο 63ο λεπτό ο Αστουριανός προπονητής της έκανε τριπλη μαζεμένη αλλαγή θέλοντας να της δώσει έξτρα ώθηση, με τους Παριζιάνους να βρίσκονται διαρκώς σε θέση επίθεσης απέναντι αλλά να αδυνατούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα παρά τις πολλές τελικές προσπάθειες που δημιούργησαν.

Οι Ντεμπελέ, Μουανί και Χακίμι είχαν και οι τρεις τους μεγάλη ευκαιρία να χριστούν σκόρερ και να φορέσουν το μανδύα του ήρωα για την ομάδα τους όμως είτε αστόχησαν από καλή θέση είτε βρισκόταν κάτω από την εστία ο Γκατσανίγκα για να ορθώσει "απαγορευτικό".

Κάπου εκεί όμως, η τύχη γύρισε την πλάτη στην Ζιρόνα και στον τερματοφύλακά της με τον πλέον σκληρό τρόπο, με την Παρί να βρίσκει το πολυπόθητο γκολ στο 90ο λεπτό, με τον Μέντες να κάνει γύρισμα από τα αριστερά και τον Αργεντινό πορτιέρε να βλέπει τη μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του, και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 της Παρί.

ΠΑΡΙ: Σαφόνοφ, Χακίμι, Μαρκίνιος, Πάτσο, Μέντες, Ζαΐρ-Εμερί, Βιτίνια (63' Κανγκ-Ιν), Ρουίθ (63' Νέβες), Ντεμπελέ, Ασένσιο (39' Μουανί), Μπαρκολά (63' Ντουέ)

ΖΙΡΟΝΑ: Γκατσανίγκα, Αρνάου, Νταβίντ Λόπεθ, Κρέτσκι, Γκουτιέρες, Μαρτίν (66' Σολίς), Ρομέου, Φαν ντε Μπέεκ (58' Πορτού), Τσιγκάνκοφ, Χιλ (66' Ασπρίγια), Στουάνι (58' Ντανζούμα)

Πηγή: sport24.gr