Έκανε το ντέρμπι με την Παρί περίπατο η Άρσεναλ - «Ξεμπούκωσε» η Σίτι

Η Άρσεναλ ήταν σοβαρή, όπως πάντα, και νίκησε άνετα την απογοητευτική Παρί Σεν Ζερμέν με σκορ 2-0, κάνοντας την πρώτη της νίκη μετά από δύο αγωνιστικές του Champions League. Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση στην Σλοβακία, η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League, επικρατώντας άνετα με σκορ 4-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Μπορεί να ήταν το ντέρμπι της βραδιάς, όμως μόνο με τέτοιο δεν το έκανε να μοιάζει η Άρσεναλ! Η ομαδάρα του Μικέλ Αρτέτα νίκησε άνετα 2-0 την Παρί Σεν Ζερμέν και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Champions League, φτάνοντας τους 4 βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές.

Από την άλλη, ο γαλλικός σύλλογος, που νίκησε από... τύχη την προηγούμενη ομάδα μετά από τραγικό λάθος του πορτιέρε της Τζιρόνα, Πάουλο Γκασανίγκα, προβλημάτισε και αυτή την εβδομάδα με την απόδοσή της και έμεινε στους 3 βαθμούς, χωρίς να απειλήσει ιδαίτερα το «στιβαρό» σύνολο του Αρτέτα.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 20ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Λεάντρο Τροσάρ, ο Κάι Χάβερτς πήδηξε ψηλότερα από τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα, τον νίκησε και έκανε το 1-0 με κεφαλία, συνεχίζοντας την εξαιρετική περίοδο που διανύει. Πρόκειται για το τρίτο συνεχόμενο ματς που σκοράρει ο Γερμανός επιθετικός, μετά από αυτά κόντρα σε Μπόλτον (Κύπελλο) και Λέστερ (Premier League).

To δεύτερο γκολ δεν είχε τόση ποιότητα όση το πρώτο, αλλά μάλλον περισσότερη τύχη. Ο Μπουκάγιο Σάκα ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ στα δεξιά της περιοχής και αρκετά μακριά και πλάγια. Ο Άγγλος εξτρέμ έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ, η μπάλα πέρασε χωρίς να την ακουμπήσει κανείς από αυτούς που τη διεκδίκησαν και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Σάκα να πιστώνεται ένα... ανέλπιστο γκολ.

Από εκεί και πέρα, η Άρσεναλ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Η ομάδα του Αρτέτα «έσβησε» το παιχνίδι και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, με αποτέλεσμα να πάρει άκοπα το τρίποντο παρά την υψηλή ποιότητα της Παρί. Επόμενο ματς για τους «κανονιέρηδες» κόντρα στη Σαχτάρ, ενώ οι Γάλλοι θα υποδεχθούν την Αϊντχόφεν.

Έκανε σεφτέ στο φετινό Champions League η Σίτι!

Την πρώτη της νίκη στη League Phase του Champions League πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (01/10) η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πέρασε νικηφόρα από την Σλοβακία και το «Tehelne pole», επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Μετά τα μαζεμένα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων δύο εβδομάδων - μία ήττα και τρεις ισοπαλίες στα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς - η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρήκε την ευκαιρία να ξεσπάσει, πραγματοποιώντας μια πολύ καλή και κυριαρχική εμφάνιση, με αποτέλεσμα να φτιάξει την ψυχολογία της ενόψει συνέχειας.

Μάλιστα, μετά και το σημερινό αποτέλεσμα, η Σίτι έφτασε τα 25 παιχνίδια στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση χωρίς να δεχθεί ήττα (17 νίκες, 8 ισοπαλίες), με την τελευταία απώλεια να ήταν εκείνη στις 5 Μαΐου του 2022, στον ημιτελικό με τη Ρεάλ Μαδρίτης (3-1 παρ.)!

Με τη νίκη αυτή, οι «πολίτες» έφτασαν τους 4 βαθμούς (είχε προηγηθεί η «λευκή» ισοπαλία με την Ίντερ), ανεβαίνοντας προσωρινά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ίδια ώρα όπου η Σλόβαν, για την οποία αγωνίστηκαν βασικοί ο Βλάντιμιρ Βάις και ο Έλληνας χαφ, Κυριάκος Σαββίδης, παρέμεινε χαμηλά χωρίς βαθμό (είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα με 5-1 από τη Σέλτικ).

Με ένα μείγμα βασικών και αναπληρωματικών παικτών, ο αγγλικός σύλλογος δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επιβληθεί πλήρως της αντιπάλου του από το πρώτο κιόλας λεπτό. Ενδεικτικό είναι πως η κατοχή της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο... σταμάτησε στο 77% για τους «σίτιζενς», οι οποίοι και είχαν 14 τελικές προσπάθειες. Μόλις στο 8ο λεπτό, οι πρωταθλητές Αγγλίας άνοιξαν το σκορ με ένα δυνατό βολέ του Γκιντογκάν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, και πάλι από τη δεξιά πλευρά όπου αγωνιζόταν ο Ντοκού, η Σίτι διπλασίασε τα τέρματά της με το υπέροχο φαλτσαριστό συρτό σουτ του Φόντεν στην κάτω δεξιά γωνία του Τάκατς, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το τρίποντο από το πρώτο κιόλας τέταρτο του αγώνα. Στο 17', ο κίπερ των γηπεδούχων σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Χάαλαντ, ενώ στο 24', το τρομερό σουτ του Ντοκού σταμάτησε στη συμβολή των δοκών. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Γκιντογκάν στο 39ο λεπτό, με τον Γερμανό να στοπάρει ωραία την μπάλα και να βλέπει στη συνέχεια την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μάντσεστερ Σίτι να μην ρίχνει «στροφές» και να φτάνει σε ακόμα περισσότερα γκολ. αρχή έγινε στο 53ο λεπτό, όταν ο Λούις έβγαλε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Χάαλαντ, ο οποίος αφού πρώτα «άδειασε» τον Τάκατς, σκόραρε το εντέκατο φετινό του τέρμα σε όλες τις διοργανώσεις, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-3! Λίγο αργότερα, ο Νορβηγός παραχώρησε τη θέση του στον ΜακΆτι, ο οποίος και έμελλε να γράψει το 4-0 στο 74' με δυνατό σουτ από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από την όμορφη ασίστ του Φόντεν.

Στον εναπομείναντα χρόνο, η Μάντσεστερ Σίτι έψαξε ακόμα ένα γκολ, τόσο με τον Στόουνς στο 83' και το 89', όσο και με τους Γκιντογκάν στο 87' και τον ΜακΆτι στο 90+1', χωρίς ωστόσο να έρθει ποτέ το πέμπτο τέρμα.