Θρίαμβος Ρεάλ Μαδρίτης με μυθική ανατροπή

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει 0-2 στο ημίχρονο; Η Ρεάλ Μαδρίτης έσπρωξε την Ντόρτμουντ στην... κατηφόρα του Μπερναμπέου και πήρε τελικά τη νίκη με 5-2 για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Βασιλική ανατροπή από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Ντόρτμουντ φάνηκε να παίρνει εκδίκηση για την ήττα στον περσινό τελικό του Champions League όταν προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, όμως οι μερένχες έβγαλαν αντίδραση και λύγισαν τους Βεστφαλούς με 5-2 για την τρίτη αγωνιστική της League Phase.

Οι παίκτες του Τέρζιτς προηγήθηκαν στο 30' με τον Μάλεν έπειτα από μια όμορφη συνεργασία. Ο Μπραντ έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή των μερένχες, ο Γκιρασί έστρωσε ωραία στον Ολλανδό και εκείνος πλάσαρε τον Κουρτουά για το 0-1.

Πριν οι γηπεδούχοι αντιληφθούν τι συνέβη, η Ντόρτμουντ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Γκίτενς στο 34'. Ο Μάλεν από εκτελεστής έγινε δημιουργός μπαίνοντας ορμητικά στην περιοχή από δεξιά και γυρίζοντας στον Γκίτενς που εκτέλεσε με κοντινή προβολή με το αριστερό.

Όσο γρήγορα βρήκε δύο γκολ η Ντόρτμουντ στο πρώτο μέρος όμως, τόσο γρήγορα βρήκε απάντηση και η Ρεάλ που κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Ο Ρίντιγκερ με καρφωτή κεφαλιά από σέντρα του Εμπαπέ μείωσε στο 60' και ο Βινίσιους με κοντινή προβολή με το αριστερό έκανε το 2-2 στο 64'.

Η Ρεάλ Μαδρίτης όχι μόνο έφτασε στη νίκη αλλά μετέτρεψε το φινάλε του αγώνα σε θρίαμβο. Ο Λούκας Βάθκεθ έκανε το 3-2 με δυνατό σουτ από δεξιά στο 83' και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2 τρία λεπτά αργότερα με δεξί σουτ του ο Βινίσιους. Ο Βραζιλιάνος κυνηγός έβαλε και... το κερασάκι βρίσκοντας δίχτυα στο 90'+3' για το τελικό 5-2 υπέρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Μόντριτς, Μπέλινγκχαμ, Ροντρίγκο, Βινίσιους, Εμπαπέ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Μπενσεμπάινι, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Ριέρσον, Σάμπιτζερ, Ενμέτσα, Μπραντ, Γκίτενς, Μάλεν, ΓκιρασίE. B.