Σε κρίση η Μπαρτσελόνα, «αέρας» η Λειψία!

Μπαρτσελόνα σε... κρίση. Μετά τη «σφαλιάρα» από τη Λεβάντε, η ομάδα του Βαλβέρδε δεν μπόρεσε να ξεπεράσει ούτε το εμπόδιο της Σλάβιας Πράγας, με τους Τσέχουν να φεύγουν με το 0-0 και τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Βαρκελώνη.

Στις όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν οι Καταλανοί, έπεσαν πάνω στον Κόλαρ που κράτησε όρθια την ομάδα του όποτε χρειάστηκε.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 11’ με τον Πικέ να βράζει την κάθετη στον Σεμέντο και τον Κόλαρ με τα πόδια να διώχνει το πλασέ του Πορτογάλου. Η απάντηση στις ευκαιρίες από τους Τσέχους ήρθε στο 27’ με τον Σούτσεκ να γίνεται εμπόδιο στο σουτ του Στάντσιου, στερώντας άθελα του το γκολ από τον συμπαίκτη του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, η ομάδα του Βαλβέρδε προσπάθησε να πιέσει για το γκολ, αλλά η βολίδα του Μέσι στο 35’ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 43’ ο Κόλαρ στέρησε με εντυπωσιακή επέμβαση το γκολ από τον Αργεντινό.

Η Σλάβια σε ακόμα μία αντεπίθεση απείλησε τους Καταλανούς, αλλά σωστά με την χρήση του VAR ακυρώθηκε στο 45’ το γκολ τους Στάντσιου ως οφσάιντ, ενώ στο 59’ επίσης σωστή ήταν η απόφαση του VAR που ακύρωσε το γκολ του Βιδάλ, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Μέσι ήταν εκτεθειμένος.Πάντως, στη μεγαλύτερη φάση που έβγαλε στο ματς η Μπαρτσελόνα είδε απέναντι της τον Κόλαρ. Στο 77’ ο Μέσι πήρε την μπάλα από τον Φατί, αλλά ο πορτιέρε των Τσέχων έβγαλε το πλασέ του από τη μικρή περιοχή... κρατώντας όρθια την ομάδα του.

Τα αποτελέσματα του ομίλου (4η αγωνιστική)

4.Σλάβια Πράγας 2

Μια ανάσα από την πρόκριση -για πρώτη φορά στην ιστορία της- σε φάση νοκ-άουτ του Champions League βρίσκεται η Λειψία.

Με φόρα από τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στη Γερμανία, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έκανε… βόλτα στην Αγία Πετρούπολη και πήρε καθοριστικό διπλό επί της Ζενίτ (2-0).

Ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από την αντίπαλό τους, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει προβάδισμα πολύ πριν τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τότε που ο Ντέμε δικαίωσε την κυριαρχία τους, παίρνοντας την επαναφορά από φάουλ του Ζάμπιτσερ που κόντραρε στο τείχος και στέλνοντας… συστημένο σουτ στη δεξιά γωνία.

Παρόλο λοιπόν που οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, η Λειψία δεν είχε πρόβλημα να προστατεύσει το μηδέν και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς στο 63’:

Έπειτα από υπέροχη κάθετη του Φόρσμπεργκ, που έβγαλε τον Ζάμπιτσερ στην πλάτη της άμυνας και του επέτρεψε με άψογο τελείωμα να γράψει το τελικό σκορ.

Αυτό που έδωσε στους Γερμανούς αέρα πέντε πόντων από τη σημερινή τους αντίπαλο (η οποία είχε να χάσει εντός έδρας σε φάση ομίλων από το 2014) και τους έφερε πολύ κοντά πλέον στο να σφραγίσουν το εισιτήριο για τους «16».