Αλύγιστη η ΑΕΚ!

Βρέθηκε πίσω στο σκορ, αγωνίστηκε με παίχτη λιγότερο για 33 λεπτά, όμως η Ένωση έκανε κατάθεση ψυχής, πήρε την ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Σέλτικ και πάει στη ρεβάνς του «καυτού» ΟΑΚΑ για να «καθαρίσει» την πρόκριση!

Οταν η κληρωτίδα της UEFA έβγαλε την Σέλτικ για αντίπαλο της ΑΕΚ στα προκριματικά του Champions League, στα Σπάτα δεν τρόμαξαν. Σεβασμός στους Καθολικούς, στους οποίους οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν τον τίτλο του φαβορί, αλλά όχι φόβος. Η πρωταθλήτρια πίστευε από την πρώτη στιγμή ότι μπορεί να αφήσει εκτός την Σέλτικ και τώρα το πιστεύει ακόμη περισσότερο, αφού φεύγει από τη Γλασκώβη με θετικό αποτέλεσμα από το γκολ του Κλωναρίδη, ο οποίος έκανε ματσάρα! Κρίμα που δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τον διαιτητή Μπάντι, ο οποίος άφησε την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη με 10 παίκτες χωρίς λόγο από το 57' (δεύτερη κίτρινη στον Γαλανόπουλο), καταδικάζοντας την να αμύνεται. Το έκανε όπως έπρεπε όμως, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει ως το τέλος, με τον λόγο πλέον να περνάει στον κόσμο της ΑΕΚ που πρέπει να βάψει κιτρινόμαυρο το ΟΑΚΑ στη ρεβάνς!

Το ματς στο Celtic Park ξεκίνησε όπως αναμενόταν. Με τους γηπεδούχους, δηλαδή, να μπαίνουν δυνατά και να ψάχνουν το γρήγορο γκολ, ποντάροντας και στην ατμόσφαιρα του κόσμου τους. Στην Ενωση ήξεραν ότι το πρώτο 20λεπτο θα ήταν δύσκολο και τα προβλήματα του Μπακάκη με τον Τίρνι το έκαναν ακόμη δυσκολότερο. Κάπως έτσι, άλλωστε, ήρθε και το γκολ τωνβ Σκωτσέζων στο 17', με το γύρισμα του νεαρού αριστερού μπακ και την εκτέλεση του ΜακΓκρέγκορ που κοντρόλαρε και γύρισε ωραία για το 1-0. Με την εικόνα της ΑΕΚ ως εκείνο το σημείο, τα προβλήματα ανασταλτικά σε όλη τη δεξιά πλευρά, το γρήγορο γκολ της Σέλτικ και την ατμόσφαιρα στο γήπεδο, υπήρχε ο κίνδυνος να στράβωνε εντελώς το παιχνίδι από νωρίς, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Και δεν έγινε επειδή η πρωταθλήτρια αντέδρασε εξαιρετικά.

Οι παίκτες του Ουζουνίδη δεν πανικοβλήθηκαν, κράτησαν λίγο την μπάλα, βγήκαν πιο μπροστά, δεν επέτρεψαν στη Σέλτικ να τους απειλήσει σε κάποια άλλη φάση και σταδιακά πλησίαζαν στην εστία του Γκόρντον, ψάχνοντας την ισοφάριση. Και τη βρήκαν στο κατάλληλο χρονικό σημείο, στο 44', όταν ο Λόπες γύρισε από αριστερά και ο Κλωναρίδης με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-1 και έκλεισε με τέλειο τρόπο το πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο η Σέλτικ, όπως επίσης αναμενόταν, βγήκε για να πιέσει και να ψάξει, όπως και στο πρώτο μέρος, ένα γκολ νωρίς, αλλά δεν το πέτυχε. Πέτυχε κάτι άλλο όμως, χάρη στον διαιτητή Μπάντι: Να παίξει σχεδόν όλο το δεύτερο 45λεπτο με παίκτη παραπάνω, αφού στο 57' ο Ιταλός ρέφερι... φαντάστηκε φάουλ του Γαλανόπουλου στον Φόρεστ (δεν υπήρχε καν παράβαση) και του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα! Τα πράγματα, όπως καταλαβαίνει κανείς, έγιναν εξαιρετικά δύσκολα για την ΑΕΚ, η οποία έπρεπε να παίξει αυτό το ματς, αυτή την εποχή, με αυτές τις απουσίες (Τσιγκρίνσκι, Μάνταλος, Μπογιέ) και με 10 παίκτες, αδίκως, από το 57'...

Κι όμως, η πρωταθλήτρια ήταν πρωταθλήτρια και αφού έβγαλε τον χαρακτήρα της, έδειξε καθαρό μυαλό και ακολούθησε κατά γράμμα τις εντολές του Ουζουνίδη, πέτυχε αυτό που ήθελε. Η είσοδος του Αλεφ αντί του Μπακασέτα δεν μπορούμε να πούμε ότι ενθουσίασε κιόλας (μην ξεχνάμε ότι ήταν το ντεμπούτο του Βραζιλιάνου) αλλά οι αλλαγές του Ουζουνίδη ήταν όλες σωστές, είχαν σωστό σκεπτικό. Αυτή που προαναφέραμε, αυτή του Πόνσε αντί του Λιβάια, αυτή του Γκάλο αντί του Κλωναρίδη στη συνέχεια.

Η Σέλτικ πίεσε, προσπάθησε, μετέφερε το ματς στο μισό γήπεδο στο τελευταίο 10λεπτο, αλλά η ΑΕΚ είχε κάνει μεγάλη προσπάθεια και είχε αρκετή αυτοπεποίθηση και αρκετό καθαρό μυαλό, για να πάθει ζημιά. Και δεν την έπαθε, φεύγοντας από το Celtic Park που τους δίνει, έστω σε θεωρητική βάση, τον πρώτο λόγο για τη ρεβάνς της άλλης Τρίτης στο ΟΑΚΑ!

Από: Gazzetta.gr