Φιλικός... περίπατος πριν το Βέλγιο για Αγλλία

Δεν δυσκολεύτηκε η Αγγλία κόντρα στην Ουαλία και επικράτησε 3-0 σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο «Γουέμπλεϊ».

Πριν το δύσκολο ματς με το Βέλγιο για τη League A του Nations League τα «λιοντάρια» ξεμούδιασαν απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο, ενώ ο Σάουθγκέιτ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά πρόσωπα.

Στο 28ο λεπτό ο Κάλβερτ-Λιούιν με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αξιοποίησε ιδανικά την σέντρα του Γκρίλις και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Μάλιστα το γκολ ήταν ιστορικό αφού ο επιθετικός της Έβερτον έγινε ο πρώτος των «ζαχαρωτών» που σκόραρε στο ντεμπούτο του μετά τον Φρεντ Πίκερινγκ το 1964.

Νωρίς στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Άγγλοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, αυτή την φορά με τον Τρίπιερ να βρίσκει με 25άρα μπαλιά τον Κόντι που με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Χένεσι για το 2-0. Η

επιθετική ανωτερότητα της ομάδας του Σάουθγκέιτ ήταν ξεκάθαρη και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει και σε τρίτο γκολ. Αυτή τη φορά με τον Ίνγκς με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 63’ μετά από κόρνερ βρέθηκε στη μικρή και με φοβερό γυριστό έγραψε το τελικό 3-0.